Különleges napfényben fürdött Manhattan
Évente négyszer előforduló, speciális jelenség tanúi lehettek a héten a manhattaniek: New York vonalzóval szabott városrészének utcáin ugyanis az év adott napjain a nap pontosan az utca nyugati végén nyugszik.
A Stonehenge után Manhattanhenge-nek, vagy manhattani napfordulónak is nevezett jelenség a nap látszólagos változásainak tudható be. Központi csillagunk csak a tavaszi és őszi napéjegyenlőségkor kel és nyugszik pontosan keleten és nyugaton, a két dátum között pedig a megfigyelő egyenlítőtől való távolságától függő határok között vándorol a horizonton. Ennek eredménye, vagyis a Nap égi vándorútja látható amúgy Ladányi Tamás kiváló analemma-fotóján is.
Manhattan kelet-nyugatinak mondott utcái valójában 29 fokos szöget zárnak be a kelet-nyugati iránnyal, ennek megfelelően a Manhattanhenge is szabályos távolságra van az egyes napfordulóktól, és amikor a Nap a megfelelő pozícióba ér, Manhattanben mindenki a napnyugtát fényképezi.
A jelenséghez nem kell más, mint megfelelően tervezett irányú, és valóban nyílegyenes utcák, ennek megfelelően nemcsak Manhattanhenge, de Chicagohenge, Torontohenge és Montrealhenge is létezik a világon.
A leginkább kelet-nyugati irányú utcákkal Maryland állam legnagyobb városában, Baltimore-ban találkozhatunk, itt a kis eltérésnek köszönhetően márciusban és szeptemberben figyelhető meg a filmen és tévésorozatban is feldolgozott jelenség. Manhattanhenge-be sétál bele ugyanis az Ébredj velünk című film zárójelentében Harrison Ford és Rachel McAdams, illetve a CSI: New York (CSI: New York-i helyszínelők) egyik epizódjának is fontos részélete a leginkább a felhőkarcolókkal zsúfolt belvárosban tetszetős jelenség.
2012-ben még kétszer, július 11-én és 12-én lesz alkalom arra, hogy manhattani toronyházak között felkelő vagy lenyugvó napot fényképezzünk.