A US Naval Observatory kutatóközpont jelentése szerint a Föld a héten (közép-európai idő szerint pénteken hajnalban) érte el a keringési pályája Naptól legtávolabbi pontját. A csillagászok ezt nevezik aphelion pontnak, mostantól január elejéig egyre közelebb kerülünk a Naphoz. A legközelebbi pontot perihelionnak hívják, ekkor közel ötmillió kilométerrel leszünk közelebb a csillagunkhoz, mint most vagyunk. Ezeket a pontokat minden évben január 1 és 5, illetve július 2 és 6 között éri el a Föld.
A jelenség magyarázata az, hogy a Föld nem tökéletes kör alakú pályán kering, hanem egy egészen enyhén elnyújtott ellipszisen. Az átlagos távolságunk a Naptól 150 millió kilométer (ez a csillagászati egység, a nem túl nagy kozmikus távolságok gyakran használt mértékegysége), ehhez képest a kilengés a perihelion illetve aphelion idején mindössze 3,28 százalék. Jelenleg több mint 152 millió kilométerre vagyunk a naptól, ami azt is jelenti, hogy most éri a Földet a legkisebb sugárzás, vagyis most érezzük legkevésbé a Nap melegét is. A fizikusok számításai szerint nagyjából 7 százalékkal kevesebb hőt kap a bolygónk most a Napból, mint januárban szokott. Ezt persze nehéz elhinni, amikor fél Európa és Észak-Amerika rég nem látott hőhullámokkal küzd, de valójában nincs ellentmondás a csillagászok állítása, és a bőrünkön érzett hőség között.
Az időjárást ugyanis a Naphoz képesti távolságunknál sokkal erősebben befolyásolja a Föld forgástengelye, ami a függőlegeshez képest 23,5 fokkal megdöntött. Ez okozza azt, hogy az északi féltekét nyáron, a délit pedig télen éri több napsugárzás (vagyis emiatt van Ausztráliában a naptári télen a legmelegebb). A mi szélességi fokunkon a nyári napforduló idején nagyjából háromszor annyi ideig van világos naponta, mint télen, vagyis háromszoros hősugárzást kapunk a perihelionhoz képest. Ez a hatás bőven ellensúlyozza a relatív távolságunkból fakadó kevesebb hősugárzást, viszont az is tény, hogy mostantól fél éven át minden perccel egyre közelebb kerülünk a Naphoz, és egyre több meleget kap átlagosan a Föld.