Az első éles kép egy felrobbant csillagról
A NuStar csillagászati műhold megdöbbentően éles képet fényképezett egy felrobbant csillagról. A Cassiopeia–A szupernóva tizenegyezer fényévre van a Földtől, kutatók szerint a robbanás fénye nagyjából háromszáz éve ért a Földre.
A NuStar egyik feladata a fiatal szupernóva-maradványok radioaktívizotóp-arányainak feltérképezése. A legrövidebb röntgen hullámhosszakon a műszer nagyjából százszor
élesebb képet ad, mint a korábbi röntgentávcsövek.
A képen látható kék gömb akkor jön létre, amikor a csillag felrobbanása utáni lökéshullám összeütközik a közeli részecskékkel és közel fénysebességre gyorsítja fel őket. Az új kép az eddigi legrészletesebb kép egy csillag haláláról.
A korábbi képeken a szupernóva csak egy apró pötty lett volna ezen a hullámhosszon – lelkendezett Fiona Harrison, a California Institute of Technology csillagásza. A NuStar 165 millió dollárba került, a NASA 2012 júniusában küldte fel, kétéves küldetése alatt fekete lyukakat, szupernóvákat fog vizsgálni. Az általa készített felvételekkel a csillagászok jobban megérthetik a galaxisok kialakulásának folyamatát és a fekete lyukak keletkezését.