Ismét egy ritkán látott csodát választott a nap asztronómiai képének a NASA. Az APOD (Astronomy Picture of the Day) csütörtökön az Orion-köd különleges, száguldó lövedékekre emlékeztető gázcsóváit mutatja be.
Az Orion-köd amúgy is az egyik legbarátságosabb mélyég-objektum, kezdő megfigyelők még a legegyszerűbb távcsövet használva is számos érdekességet találhatnak az 1500 fényévnyire levő csillagkeletkezési régióban. A kozmikus lövedékeket már 1983-ban is sikerült azonosítani néhány, a látható fény spektrumában készült fényképen. Ahhoz azonban, hogy természetüket pontosan leírják, egy évtized kutatása kellett. A száguldó puskagolyókra, és az általuk keltett hullámokra emlékeztető képződmények valójában olyan gázcsomók, amik a nagy tömegű csillagok keletkezésekor lezajlott folyamatok vetettek ki magukból, és jelenleg is 400 kilométeres másodpercenkénti sebességgel haladnak a rendszer központjából kifelé.
A felvételen kékes színnel ragyogó csúcsokat az 5000 Celsius-fokra felhevült vasatomok adják. A felhők mérete is megdöbbentő: a képződmények a Plútó Naptól mért távolságának tízszeresét is meghaladják. A csillagászok szerint a képződmények egészen frissek, maximum néhány ezer évesek, ráadásul még most is folyamatosan alakulnak, a változásokat a róluk készült fényképeken folyamatosan nyomon lehet követni.
A mostanihoz hasonló felvételek készítéséhez igen jó eszközök kellenek, a szuperszonikus képződmények és az általuk hagyott nyomok részleteit ugyanis a földi légkör torzító hatása általában elmossa. A mai nyertes, infravörös tartományban készült képet a chilei Gemini South nevű teleszkóp készítette. A 8,1 méteres tükörrel szerelt távcső önmagában még nem volt elég, a csillagászok öt, lézerrel generált műcsillagot használtak ahhoz, hogy a légkör jellemzőinek megfelelően kalibrálják a műszereket.