A Hold gravitációs terét és belső szerkezetét kutató GRAIL űrszondák (Gravity Recovery and Interior Laboratory), az Ebb és a Flow tavaly december 17-én csapódtak a Holdba, az égitest északi pólusa közelében. A küldetés tervezői azért az északi sarki területet választották, hogy a lezuhanó műholdak ne veszélyeztessék az Apollo-küldetések során a Holdon hagyott történelmi jelentőségű felszereléseket.
Az alábbi videót az Ebbre szerelt, MoonKAM nevű kamera készítette 2012. december 14-én. A képeket tíz kilométerre vették fel a Hold felszínétől, nem sokkal azelőtt, hogy a NASA műholdja az égitestbe csapódott volna.
A Moon Knowledge Aquired by Middle School Students két kamerával vette a műholdak utolsó pillanatait, mindkettő az Ebb szondán volt, az elől lévő 931 képkockát készített, a hátulsó kamera pedig 1498 képkockát. A videón hatszoros sebességgel látható a felvétel. A MoonKAM-kamerák az első olyan űrkutatási felszerelésnek mondhatók, amik elsősorban a középiskolás tudományos oktatás céljait szolgálták, a küldetés alatt több ezer képet rögzítettek, sokat ezek közül középiskolás tanulók közvetlen irányítása mellett.
A videó nem tartozik a legélesebbek közé, de jó képet ad arról, hogy milyen lenne egy Hold körüli pályán repülni. A videón csodálatosan látni a Hold sötét és világos foltjait, illetve azt, ahogy egy sötét területről kimagaslik egy Nap által megvilágított fényes hegycsúcs. Ezek azok a jelenségek, hogy bár a Hold kutatása tudományos szempontból sok újdonsággal már nem szolgál, az égitest a mai napig az amatőr csillagászok egyik legkedveltebb célpontja.