Indiából származik az ausztrál dingó
Az ausztrál őslakosok jóval az európaiak érkezése előtt fogadtak vendégeket a mai India területéről. Új génkutatások bebizonyították, hogy négyezer évvel ezelőtt dél-ázsiai emberek szálltak partra Ausztráliában. Az indiaiak az ausztrálok között lényeges génáramlás zajlott le – fedezte fel kutatócsoportjával Irina Pugach, a német Max Planck Intézet munkatársa. Az európaiak Ausztráliát csak a 18. században gyarmatosították.
A kutatók 344, a világ különböző részeiről származó ember génállományát vizsgálták, köztük észak-ausztrál őslakosokét, illetve India és Indonézia lakóiét. Az eredmények szerint 141 generációval korábban, vagyis mintegy 4230 évvel ezelőtt az indusok és az ausztrálok kapcsolatba léptek egymással – írják a szakértők a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban.
Érdekes módon ugyanebben az időben számos más változás is történt Ausztráliában – mondta el Pugach. Hirtelen másfajta kőszerszámokat használtak. A dingó is ekkoriban bukkant fel először a területen, alaktani szempontból pedig a dingó nagyon hasonlít az indiai kutyára. Pugach szerint van összefüggés a génáramlat és a régészetileg bizonyított változások között.
Ausztrália negyvenezer éve lakott kontinens. Eddig szakértői körökben az a nézet uralkodott, hogy a terület az európaiak érkezéséig teljesen izolált volt. A Max Planck Intézet kutatói szerint Ausztrália, Új-Guinea populációja és a Fülöp-szigeteken élő mamanwák eredete is közös. A tudósok becslése szerint ezek a csoportok mintegy 36 ezer éve váltak külön.