A trópusi betegségek kutatói úgy találták, háromszor jobban vonzza a lábszaggal átitatott zokni azokat a moszkitókat, amelyek magukban hordozzák a malária kórokozóját, mint azokat, amelyek nem terjesztik a betegséget. A szúnyogok zöme nem maláriás, csak 1 százalékuk fertőzött.
Ha sikerül olyan csapdát kifejleszteni, amely jól szelektálja ezt a célcsoportot, kevesebb moszkitó válhat ellenállóvá rovarölőszerekkel szemben. A kutatók a PLoS One című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban megjegyzik: az egyetlen módja annak, hogy a szúnyogok a rezisztensek legyenek az, ha kevésbé vonzódnak az emberi testszaghoz. Ez viszont az emberek malmára hajtja a vizet, mivel kevesebbet fogják őket csipkedni moszkitók, ebből következőn a maláriás fertőzés is ritkul.
A tudósok egyelőre nem kérik lábszagdonorok jelentkezését, munkájuk következő lépése az, hogy megpróbálnak mesterségesen előállítani lábszagot. Ehhez meg kell határozniuk azokat a vegyületeket, amelyek a lábszag alapvető összetevői. Pontos szagszakértői munkára van szükség, mivel a moszkitók szaglása igen kifinomult. Van olyan sajtféle, amelynek illata megtévesztően hasonlít az emberi lábszagra, ám a moszkitókat nem csapja be, nem vonzódnak hozzá.
A malária Afrikában évente 600 ezer ember halálát okozza, főleg gyerekek az áldozatai.