15 évig csak kólát ivott, szívbeteg lett
Egy 31 éves nő ájulásainak és szívproblémáinak köze lehetett ahhoz, hogy élete több mint felén át kizárólag szénsavas üdítőket ivott, semmi mást. A Monacóban élő nőt ájulás miatt szállították kórházba. A vizsgálatok során kiderült, hogy vérében vészesen alacsony a káliumszint. A műszerek kimutatták nála az úgynevezett QT-szindrómát, azaz a szív ingervezető rendszerének zavarát, ami eszméletvesztést okozhat. Az esetet Athénban, az Európai Szívritmuszavar Társaság tanácskozásán mutatták be.
A nő családjában nem fordultak elő sem szív-, sem hormonális betegségek. Orvosának azonban bevallotta, 15 éves kora óta nem ivott se vizet, se mást, csak szénsavas üdítőt, mindenekelőtt kólát. Miután kedvenc italait egy hétre megvonták tőle, szervezetének káliumszintje és szívének elektromos aktivitása újra normális lett.
A mértéktelen kólafogyasztás következtében túl sok víz kerül a belekbe, ami hasmenéshez, és ezáltal káliumvesztéshez vezet - állítják a kutatók. A nagy mennyiségű koffein gyakori vizelést okoz, ez pedig akadályozza a káliumfelvételt. Ez az elem fontos szerepet játszik a szívverés fenntartásában, és ha elégtelen a mennyisége, annak szívritmuszavar lehet a következménye. Hasonló esetek után kutatva a tudósok hat kóla-túladagolásos kórképet találtak, mindegyik szívritmuszavarokkal járt.
A történet egyik üzenete, hogy a szívspecialistáknak tisztában kell lenniük a szénsavas üdítők és a káliumveszteség közötti összefüggéssel, és a QT-szindrómás betegeket meg kell kérdezniük szomjoltási szokásaikról. A kutatók szerint további vizsgálatokat kell végezni, hogy összevethessék, a kóla túladagolóinak vagy ellenzőinek alacsonyabb-e a káliumszintje. A szénsavas üdítők fogyasztása a testsúlyt is növeli, ami szintén fokozza a szív rendellenességeinek kockázatát.