Az influenzavírus tizenhárom génnel is jól elboldogul és csupán 100 nanométer az átmérője, mégis világjárványt tud okozni. Az általános nézet az, hogy a vírusok kicsit és genetikailag egyszerűek, de egy friss felfedezésnek hála a kukába hajíthatjuk a régi tankönyveket. Francia kutatók Jean-Michel Claverie vezetésével megtalálták a világ eddigi legnagyobb vírusát, az influenzánál térfogatra ezerszer nagyobb, kétszázszor több génnel rendelkező pandoravírust. Ami pedig még izgalmasabbá teszi a felfedezést: a pandoravírus által hordozott géneknek csupán a 6 százalékát ismeri a tudomány.
Megavírus vs. óriás amőba
Ugyanez az intézmény, a Mediterrán Egyetem találta meg tíz éve az eddigi legnagyobb megavírust, ami még csak hétszáz nanométer széles volt és nagyjából ezer génnel rendelkezett. Meglepődve nézték a mikroszkópjukkal a kör alakú objektumot, ami akkora volt, mint egy baktérium, de nem rendelkezett bakteriális génekkel. Ekkor jöttek rá, hogy egy gigantikus vírussal van dolguk.
Az első megavírosokat víztoronyban élő amőbák közül izoltálták, és miután megváltoztatták a kutatási módszereiket, egyre nagyobbakat találtak. 2011-ben a chilei tengerparton találtak egy 1120 génnel rendelkező vírust, és ugyanott a tengervíz alatti üledékben találták meg a kétszer több, összesen 2556 génnel rendelkező pandoravírust, amely az amőbákat támadja meg, és a segítségükkel sokszorosítja önmagát.
Bennünk vannak
Egyelőre nem biztos, hogy a megavírusok külön ágba tartoznak az élet fáján, de a pandoravírus és társai enélkül is nagyon fontos felfedezésnek számítanak. Nem sokkal a chilei felfedezés után arra is rájöttek, hogy ezek a vírusok egyáltalán nem ritkák, azokat ugyanis tízezer kilométerrel távolabb, egy ausztrál tóban is kimutatták.
Még az is előfordulhat, ami elsőre kicsit félelmetesen hangzik, hogy az emberi szervezetben is rejtőznek ilyen vírusok. Nemcsak az óriásvírust találták meg egy egészséges önkéntestől levett vérben, hanem antitesteket is. Valószínűleg a testünkbe kerülő amőbákat támadják meg a vírusok, és egyelőre kérdéses, hogy az embereket meg tudják-e betegíteni.