Különleges azúr exobolygót találtak
További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
A HD189733b a forró Jupiterek állatorvosi lova: nem sokkal azután, hogy a színét megállapították, röntgenfényben is sikerült a fedéseit megfigyelni, mely alapján igen kiterjedt légkör övezi.
A HD189733b a hozzánk egyik legközelebb eső exobolygó, ami fedéseket is mutat, vagyis rendszeresen elhalad az anyacsillaga előtt. Ennek köszönhetően folyamatosan a figyelem középpontjában van: elsőként sikerült a felszíni hőmérséklet-eloszlását megmérni, illetve a színét megállapítani. Szintén az elsők között sikerült a színképét rögzíteni a Spitzer űrtávcsővel. Ezúttal egy újabb elsőséget gyűjtött be: a Chandra és XMM-Newton űrtávcsövek közös megfigyeléseivel először sikerült egy exobolygó fedéseit detektálni röntgen hullámhosszakon.
A megfigyelések fő furcsasága az volt, hogy a fedés mértéke jóval meghaladta az optikai tartományban mért értéket, vagyis a bolygó két-háromszor több röntgenfényt takar el a csillagról, mint láthatót. Erre két magyarázat lehetséges: vagy pont a csillag legaktívabb területei előtt halad el a bolygó, vagy a légköre jóval szélesebb tartományban nyeli el a röntgenfényt, mint a láthatót. Az előbbi magyarázatot a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics kutatói igen valószínűtlennek tartják: bár a röntgenmérések megkövetelnék, látható fényben meglehetősen ritkán találtak példát arra, hogy a bolygó csillagfolt előtt haladna el.
Így a valószínűbb magyarázat, hogy a bolygó légköre jóval nagyobb magasságokig nem engedi át a röntgensugárzást, mint a látható fényt. Az már korábban is kiderült, hogy a HD189733b-nek kiterjedt és igen összetett légköre van, ezer kilométeres magasságokban lebegő pára- és kristályos kondenzátum-rétegekkel. A mostani mérések szerint a felső légkör legalább a látható fényben mért bolygósugár 1,75-szöröséig kiterjed, ugyanis csak ebben a távolságban válik a röntgensugarak számára átlátszóvá.
A nagy sugár egyben nagy felületet is jelent, amit az anyacsillag sugárzása bombázhat. A bolygó igen közel, a Nap-Föld távolság harmincadrészére kering a csillagtól, ahol az üstökösökhöz hasonló gázcsóvát növeszt az intenzív sugárzás és csillagszél hatására. A közelséget és a röntgensugarak által érzékelt, nagy kiterjedésű légkört figyelembe véve, a bolygó másodpercenként száz- és hatszázezer tonna közti anyagot veszít. Bár ez igen soknak hangzik, a bolygó valójában olyan hatalmas, hogy 300 milliárd év alatt fogyna csak el.