Megérkeztek az első fényképek a Mars közelében járól ISON üstökösről, amelyet az évszázad legfényesebb csóvájaként emlegetnek a csillagászok. A fényképet a NASA készítette a vörös bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter űrszondával. Az ISON most van a legközelebb a Marshoz, 7 millió tíz millió kilométerre húz el a bolygó mellett.
Az első képeket szeptember 29-én készítették, amikor az ISON még körülbelül 13 millió kilométerre volt a Marstól. A képeken egy homályos űrbéli objektum látható, amely a háttérben látható csillagokhoz viszonyítva gyorsan mozog. Még nem túl részletesek a képek, de arra már felhasználhatók, hogy az üstökös fényét összehasonlítsák a korábban jósolt értékekkel. Az ISON egyelőre alulteljesít, fényessége csak a becslések alsó határát éri el.
Most az üstökös 240 millió kilométerre van a Naptól, de ahogy egyre közelebb és közelebb kerül hozzá, úgy lesz a csóvája egyre nagyobb és fényesebb. November 28-án az ISON már csak 1,16 millió kilométerre lesz a Naptól, és a csillagászok kíváncsian várják ezt a napot, mert nem biztos, hogy az üstökös magja túléli ezt a közelséget.
Mint azt korábban megírtuk, az ISON az Oroszlán csillagképben, a Mars közelében kereshető fel távcsővel, a hajnali holdsarló és Regulus társaságában a keleti látóhatár fölött. A közelség időpontjában az égterület még tőlünk nem látszik, de egy nappal előtte és utána hajnalban derült idő esetén érdemes felkeresni kis és közepes távcsövekkel, teleobjektívvel felszerelve a területet. Egyébként az ISON ez év december 26-án lesz földközelben 0,42 CsE-re bolygónktól, tehát a Marshoz mintegy hatszor közelebb kerül.