Ötvenéves a Deep Space Network
Ötven éves a világ legnagyobb és legerősebb űrjárművekkel kommunikáló kommunikációs rendszere, a NASA Deep Space Network, 1963. december 24-én kezdte meg működését. Annyira fontos hálózat volt, hogy nagyon gyorsan minden űrutazás alap kommunikációs rendszerévé vált.
Az antennarendszer kiépítését néhány évvel korábban, 1958-ban kezdték el. A NASA célja az volt, hogy a Naprendszer távoli részeibe induló űreszközökkel is tartsák a kapcsolatot. Eleinte hordozható berendezésekkel operáltak, később álltak át helyhez kötött antennákra.
A rendszer felépítése után folyamatosan, napi 24 órán keresztül tudják venni az űrjárművek adását. Ehhez a Föld forgása miatt 120 fokonként kellett egy-egy nagyobb vevőállomást építeni. A Deep Space Networknek az Egyesült Államokban (Goldstone, Kalifornia), Ausztráliában (Canberra) és Spanyolországban (Madrid) vannak antennái.
Az elmúlt ötven évben a Deep Space Network az összes Hold közelébe jutó űrjárművel tartotta a kapcsolatot. Ezen a rendszeren hangzott el például Armstrong híres mondata, hogy "Kis lépés egy embernek, de nagy lépés az emberiségnek". Ezen keresztül küldik a képeket a Mars-járó roverek és itt tartják a kapcsolatot a Naprendszer határán mozgó Voyager szondákkal.
Nem csak az amerikai űrkutatásokban játszik szerepet a Deep Space Network, az Európai Űrügynökség, Japán és Oroszország is erre hagyatkozik, amikor a küldetéseket tervezi.
A Deep Space Network ezen kívül még saját kutatásokat is végez. A Goldstone-ban lévő hetven méteres antenna például figyeli a Földhöz közeli aszteroidákat, hogy meghatározza a helyzetüket és sebességüket. Az adatai segítségével ki tudják számolni a várható mozgásukat, ami elengedhetetlen, hogy kiszűrjék a veszélyesnek minősülő aszteroidákat.