Naprendszeren kívüli holdat találhattak
A NASA kutatói most először találtak olyan jeleket, amelyek Naprendszeren túli hold felfedezésére utalhatnak. Valószínűleg lehetetlen biztosra mondani, hogy tényleg holdat találtak-e, de ez az első lépés, hogy a Naprendszeren túli bolygók körül más holdakat is találjanak idővel.
David Bennett, a University of Notre Dame kutatója azt mondta, hogy nem lesz még egy esélyük, hogy ezt a holdat megfigyeljék, de ehhez hasonló felfedezésekre azért majd számíthatnak.
A kutatásban japán, amerikai és új-zélandi kutatók vettek részt a Microlensing Observations in Astrophysics (MOA) és a Probing Lensing Anomalies NETwork (PLANET) programokon belül. Tasmaniában és Új-Zélandon lévő teleszkópokat használtak a megfigyelésekhez.
Gravitációs mikrolencse módszert alkalmaztak, ez azt jelenti, hogy amikor egy távoli csillag és a Föld között elhalad egy másik csillag, akkor a közelebbi, sötétebb égitest rövid időre felerősíti a fényforrást. Ennek a jelenségnek olyan égitestek felfedezésében van nagy szerepe, amelyek fénye túl gyenge ahhoz, hogy egyéb módszerekkel észrevehessék.
Hátránya is van a módszernek, egy égitest ilyen észlelésére a csillag körüli keringése során csak egyszer van lehetőség, hiszen arra nincs esély, hogy az objektum mögött egy másik fényforrás is elhaladjon. Emiatt mondta azt az amerikai kutató, hogy még egyszer nem tudják megfigyelni a most talált holdat.
A NASA már régóta próbál Naprendszeren kívüli holdat találni, a Kepler űrtávcsővel is kerestek ilyet, de eddig nem volt szerencséjük. A most talált égitestekről annyit tudni, hogy a nagyobb és a kisebb aránya egymáshoz 2000:1-hez.
Ebből még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. Ugyanúgy lehet egy törpecsillag, amelyet bolygó kísér. Vagy egy Jupiternél is sokkal masszívabb bolygó, amelyet hold kísér. A probléma, hogy a csillagászoknak nincsenek módszereik arra, hogy eldöntsék, melyik elmélet a helyes.
Ha bolygó és a holdja, akkor ez egy óriási felfedezés – Wes Traub állítja Wes Traub, a NASA exobolygó programjának vezető kutatója. De azt is hozzátette, hogy ha azt nézzük, melyiknek nagyobb az esélye, akkor valószínűbb, hogy egy törpecsillagot és a bolygóját találták meg.
A jövőben azért lesz esély arra, hogy minden kétséget kizáróan exoholdat találjanak. A NASA Kepler és Spitzer űrtávcsövei például elég messze vannak a Földtől ahhoz, hogy adatokat gyűjtsenek ilyen égitestekről.