Elnyelte az óceán a legjobb kutatórobotot
Felszínre kerülő törmelékek arról árulkodnak, az óceánkutatók búcsút mondhatnak az egyik legjobb eszközüknek, a 8 millió dolláros (1,7 milliárd forint) Nereus tengeralattjárónak. Ez volt az Egyesült Államok kutatóflottájának ékköve, és olyan helyeket tudtak vele megközelíteni, amelyeket korábban sohasem.
A robotjárművel Új-Zéland északkeleti partjainál, a körülbelül 10 kilométer mély Kermadec-árokban történt valami. Az első feltételezések szerint a hirtelen nyomásváltozás okozott katasztrófát.
A Nereus 2008 óta járta a mélységeket, vagy autonóm módon, vagy távirányítással, mely esetben vezetékes összeköttetésben állt a kutatókat szállító hajóval. Tele volt csúcstechnikával, például a laptopokéhoz hasonló lítiumion akkumulátorokkal, és hajszálvékony üvegszálas hálózat kötötte össze az irányításért felelős rendszereket.
Persze mindig benne volt a pakliban a jármű elvesztése, hiszen szélsőséges körülmények közt használták. Ez azonban nem tántorította el a tudósokat a bevetésektől, mert másképp aligha tudtak volna mintákat begyűjteni a Föld ezen eldugott szegleteiből.