A télen született fiúk közt kicsit több a balkezes – derül ki egy osztrák tanulmányból. Azon férfiak körében, akiknek novemberben, decemberben vagy januárban van a születésnapja, kicsit gyakoribb a balkezesség. Az eredmény azt bizonyíthatja, hogy a magzati agyfejlődés fontos szakaszában a tesztoszteron hormon szintje befolyásolja, jobb- vagy balkezesség alakul-e ki végül – írták a Bécsi Egyetem pszichológus kutatói a Cortex című szaklapban.
Az eredményt két, egymástól független, német és osztrák adatbázis elemzésével kapták. Ezekben összesen majdnem 13 ezer embert kérdeztek meg, közülük a nők 7,5, a férfiak 8,8 százaléka vallotta magát balkezesnek – írja az MTI. A különbség leginkább a novembertől januárig terjedő időszakban született férfiak viszonylag nagy számából adódik.
„Februártól októberig átlagosan 8,2 százalék, a novembertől januárig 10,5 százalék az arányuk” – magyarázta Ulrich Tran, a kutatás vezetője. Korábbi tanulmányok nem nyújtottak ilyen világosan értelmezhető képet. A számok most azt mutatják, az évszaknak kicsi, ám állandó, ezért „viszonylag jelentős hatása” van, és ez csak a férfiakat érinti - értékelte Tran.
A tanulmány abból a szempontból érdekes, hogy egyre inkább foglalkoztatja a kutatókat, hogyan befolyásolják a hormonok az agyfejlődést. A bécsi kutatók adatai azt mutatják, a terhesség 14-18. hetében talán az agy jobb- és balkezességgel kapcsolatos fontos elemei alakulnak ki, és úgy tűnik, ebben az időszakban az agy különösen fogékony a hormonhatásokra.
Balkezeseknél a jobb agyfélteke, jobbkezeseknél a bal a domináns, és egy 1980-as évekbeli amerikai tanulmány szerint a férfihormon, a tesztoszteron korlátozza a bal félteke érését. A fiú magzatoknak amúgy is magasabb férfihormonszintjéhez az anya nyáron magasabb tesztoszteronja is járul - ez lehet a szerzők szerint a téli kisfiúk nagyobb arányú balkezességének magyarázata.