Nem mindig működik az Ebola ellenszéruma
Meghalt egy kísérleti gyógyszerrel kezelt libériai páciens – jelentette be hétfőn Lewis Brown, a nyugat-afrikai ország tájékoztatási minisztere. Az MTI szerint a férfi egyike volt annak a három betegnek, akik ilyen kezelésben részesültek Afrikában. Rajtuk is azt az amerikai, ZMapp nevű szert alkalmazták, amely korábban két amerikai orvos életét is megmentette.
Az eredmény annyiban nem meglepő, hogy a gyógyszerrel elvégzett kísérletek sem voltak minden esetben eredményesek. Ha későn adják be a szérumot, akkor drasztikusan csökken a túlélés esélye. Az embereken való alkalmazásuk előtt csak makákókon tesztelték a hatóanyagot, és az egyik szérum esetében csak 43 százalék volt a túlélési arány, míg a másik esetében - a fertőzést követően 24 órán belül alkalmazva - 100 százalékos, egy nappal később aznban már csak 50 százalékos volt az esély a gyógyulásra.
A kockázatok ellenére, az Ebola-járvány kiszélesedése miatt döntött úgy az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hogy engedélyezi a szérum humán alkalmazását.
A ZMapp egyébként egy koktél, két szérum keveréke, amelyek genetikailag módosított antitestekből állnak. Gyártásuk nagyon különleges: először ebolát fecskendeztek kísérleti egerekbe, begyűjtik a vírusra reagáló háromféle antitestet, ezekbe pedig emberi DNS-t fecskendeznek, hogy az immunrendszer ne támadja meg az idegen anyagot. Az így kifejlesztett antitesteket végül egy genetikailag módosított növényben ( Nicotiana benthamiana ) állítják elő nagyobb mennyiségben.