Nem bántják többé a cápákat Ausztráliában
Leáll a cápamentesítési program Nyugat-Ausztráliában, miután a környezetvédelmi hatóság ellenzi, hogy a szövetségi állam kormánya három évre kiterjessze az év elején elkezdett programját - jelentette az MTI.
A térségben az elmúlt években történt halálos cápatámadások miatt a szövetségi állam kormányának rendeletére Nyugat-Ausztrália part menti vizeiben csalival ellátott horgokkal felszerelt hálókat vetettek ki január és március között, egyfajta védővonalat húzva fel a vidék nyolc népszerű strandja közelében. Csak a háromméteresnél nagyobb bika- és tigriscápák, illetve fehér cápa elejtését engedélyezték.
Az általuk cápamentesítésnek nevezett programban 31 cápát öltek meg, 14-et a horgokon holtan találtak, az elejtett szirticápát és kormoscápát visszaengedték az óceánba. A térségben az elmúlt három évben feljegyzett hét halálos cápatámadás többségéért felelős nagy fehér cápából egyet sem fogtak.
Az EPA közölte: mérlegelte a tervezet lehetséges hatását, illetve annak szükségességét, hogy megőrizzék a tengeri élet diverzitását, földrajzi megoszlását és életképességét. A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a tervezet ellentmondásos, és nagy a tudományos bizonytalanság a fehér cápa populációjára gyakorolt hatásokat illetően. Különösen az utóbbit emelte ki, mivel a nagy fehér cápát a sebezhető fajok közé sorolják.
A nyugat-ausztráliai hatóságok néhány hónapja fordultak a szövetségi kormányhoz azzal a kéréssel, hogy folytathassák a programot még további három évig. Azt tervezték, hogy 72 horoggal ellátott védőhálót húznának ki egy kilométerre a partoktól Délnyugat-Ausztrália mentén november 15. és április 30. között minden évben, és 2017-ben felülvizsgálnák a programot.