Kevesebb fiú születhet a klímaváltozás miatt
Megváltozhat a férfiak és nők aránya a klímaváltozás miatt. Japán kutatók szerint a hímnemű magzatok különösen érzékenyek az éghajlati hatásokra, ez pedig néhány országban hatással lehet az újszülöttek nemi megoszlására.
Japánban az 1970-es évek óta egyre gyakoribbak a hőmérséklet-ingadozások, miközben a hímnemű magzatok halálának gyakorisága egyre növekszik a nőstény magzatokéhoz képest, vagyis arányaiban egyre több lány születik.
A kutatók 1968 és 2012 közötti hőmérsékleti és születési adatok alapján extrém időjárási eseményeket vizsgáltak, például a a 2010-es nyarat, amely 1898 óta a legmelegebb volt az országban. Azt találták, hogy az év szeptemberében nőtt az elvetélt magzatok száma, kilenc hónappal később pedig arányaiban kevesebb fiúgyermek született. Ugyanezt állapították meg a szokatlanul hideg 2011-es téllel kapcsolatban is.
A tanulmány ugyanakkor csak a két jelenség közötti kapcsolat létét mutatja, azt tehát még nem bizonyítja, hogy a klímaváltozás egyenes következménye a születési arányok változása. Ez utóbbihoz a hőmérsékleti ingadozás mellett több más tényező is hozzájárulhat, például a környezet szennyezettsége.
A témába vágó korábbi kutatások vegyes eredményt hoztak. Egy 2008-as tanulmány például szintén arra jutott, hogy a lehűlés miatt kevesebb a hímnemű magzat, viszont felmelegedéskor ellentétes folyamatot találtak. Egy másik kutatás Finnországot és Új-Zélandot vizsgálta, és nem talált ilyen összefüggést. A mostani kutatást vezető Dr. Misao Fukuda az M&K Egészségügyi Intézettől ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az eddig vizsgált országoknál Japánban sokkal szélsőségesebb a hőmérsékletingatdozás.
Korábbi kutatások azt is felvetették, hogy a Japánban tapasztalható nemarány-változást a 2011 márciusi földrengés és cunami okozhatja, de a mostani tanulmány szerzői szerint ez nem igaz: tapasztalható volt ugyan a születésszám általános csökkenése kilenc hónappal az események után, de ez a nemek megoszlására nem volt jelentős hatással.