A Föld felé irányuló kidobódások átlagosan 1-3 nap alatt érik el a bolygót, ám a két robbanás egyesülve mintegy 15 órával korábban érkezett a vártnál a Földre és ereje is jóval nagyobb - közölte Thomas Berger, a NOAA űridőjárás-előrejelző központjának igazgatója az MTI híre szerint.
A napkitörés miatt az Időkép szerint az északi pólushoz közel több helyen is sarki fényt figyeltek meg, többek között Magyarországon is. A központ adatai szerint közép-európai idő szerint 14 óra 58 perckor észlelték először, és a jelenség 24-36 órán át tarthat. A napvihar a NOAA által használt 1-től 5-ig tartó skálán 4-es erősségű, azaz erősnek számít geomágneses hatását tekintve.
2013 óta ez a legerősebb napvihar, amely a Földet éri. Sokkal erősebb, mint amire számítottunk - mondta Berger. A szakemberek feltételezése szerint a két vihar egyesülése miatt erősödött fel a geomágneses hatás.
A geomágneses vihar egy kicsit "szelídült", de nem biztos, hogy ez a tendencia folytatódik, és egész nap érezteti hatását - mondták illetékesek. Megvan a kellő ereje ahhoz, hogy átmenetileg károkat okozzon a villamoshálózatokban, a GPS-rendszert is gyengítheti, ezért a követő térképek és a lokátorok kevésbé pontosak lehetnek.
A műholdak működését azonban a mostani napvihar nem befolyásolja - tette hozzá Thomas Berger.