Napfényből gyártanának benzint
Napenergiakutató Központot nyitottak meg 59 millió dollárból a Lawrence Berkeley laboratóriumban, és az ott dolgozó tudósok fő célja az lesz, hogy tökéletesre fejlesszék a mesterséges fotoszintézis folyamatát.
Az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának támogatásával létrejött központban többek közt azzal kísérleteznek majd, hogy a napfény és katalizátorok segítségével miként lehet hatékonyan alkotóelemeire bontani a vizet, hogy némi szén-dioxid hozzáadásával folyékony üzemanyagok, metanol és etanol jöjjön létre.
Meg kell oldani a napenergia problémáját, hogy akkor is rendelkezésünkre álljon energia, amikor nem süt a nap - mondta Paul Alivisatos, a Berkeley vezetője. A megoldást ők a tudományos fejlődésben látják, és abban, hogy a légkörben felgyülemlett fölösleges, globális felmelegedést okozó szén-dioxid felhasználásával tudnak majd tiszta üzemanyagokat gyártani.
Az alapítók elismerték, hogy még távol vannak a céltól, de határozottan kijelentették, hogy keményen fognak dolgozni ennek a tiszta energia új iparágának megteremtésén. Becsléseik szerint 10 éven belül ipari mennyiségű üzemanyagot tudnak majd előállítani az újonnan kifejlesztett megoldásokkal.