További Tudomány cikkek
- Megváltozik az agy az olvasással
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
Felbocsátotta első űrteleszkópját India, elsőként a fejlődő országok közül. A másfél tonnás Astrosat csillagászati műhold az ibolyántúli és a röntgentartományban végez vizsgálatokat 5 évig a Földtől 650 kilométerre – írja az MTI.
PSLV Successfully Launches India’s Multi Wavelength Space Observatory ASTROSAT - See more at: http://t.co/E9RxDxVrc2 pic.twitter.com/kyMLIVHiAd
— ISRO (@isro) 2015. szeptember 28.
Az amerikai Hubble űrteleszkóp egy kisebb változatának tekinthető csillagászati műholdat a PSLV jelzésű indiai hordozórakétával bocsátották fel hétfőn a sriharikotai űrközpontból a délkeleti Andhra Prades államban, mindössze néhány órával Narendra Modi indiai miniszterelnök és Barack Obama amerikai elnök találkozója előtt. A hazai gyártmányú "csillagvizsgálóval" együtt sikeresen pályára állítottak hat külföldi, köztük négy amerikai műholdat is.
Az Astrosat űrteleszkóppal a távoli égitesteket, az úgynevezett fekete lyukakat, a csillagok és csillagrendszerek születését és elhalását tanulmányozhatják az eddiginél mélyrehatóbban az indiai kutatók.
40 Minutes to the Launch of PSLV-C30/ASTROSAT Mission. Live webcast link: http://t.co/TchMNlra4c pic.twitter.com/Jbd85gljZe
— ISRO (@isro) 2015. szeptember 28.
A mini-Hubble felbocsátásával India csatlakozott az űrteleszkópot működtető hatalmak, az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és Japán szűk klubjához. Narendra Modi indiai miniszterelnök szeretné, ha hazája nagyobb szeletet hasítana ki magának az űripar évi 300 milliárd dolláros világpiacából. Noha tavaly első nekifutásra sikerült pályára állítani az ország első Mars-szondáját, az indiai űrkutatási programot fékezi a nagyobb hordozórakéták hiánya és az űrmissziók lassú megvalósulása. 2007 és 2012 között a tervezett 60 indiai űrmissziónak csak a fele valósult meg, s noha tavaly decemberben sikeres próbát hajtottak végre a nagyobb teher felbocsátására képes GSLV hordozórakétával, az még nem működik üzemszerűen.