Se hideg-, se melegvérűek nem voltak a dinoszauruszok
A tudósok már hosszú ideje vitatkoznak arról, hogy a dinoszauruszok vajon hideg- vagy melegvérűek voltak-e. Sokáig az volt a konszenzus, hogy a mai hüllőkhöz hasonlóan lassú anyagcseréjűek és hidegvérűek lehettek. Később a vita újra felélénkült, amikor a mai madarakkal való rokonság került előtérbe. Amerikai tudósok most új módszerrel vizsgáltak megkövesedett dinoszaurusztojásokat, és arra jutottak, hogy valójában se nem hideg-, se nem melegvérűek voltak, hanem valahol a kettő között.
A kutatók a tojáshéjak kémiai összetételét elemezték, és a kalcium-karbonát ásványainak bennük található eltéréseit mérték 80 millió éves titanosaurus- és 75 millió éves theropodatojásokban. Ezzel képesek voltak meghatározni a tojásrakó egyed testhőmérsékletét, mármint az akkorit. Az eredmények szerint a nagytestű titanosaurusok teste 100 Fahrenheit, vagyis 37-38 Celsius fokos volt, míg a jóval kisebb és a madarakkal közelebbi rokonságot ápoló theropodáké 32 Celsius körüli.
A mérések azt sugallják, hogy legalább néhány dinoszaurusz nem volt teljesen melegvérű, mint a mai madarak. Köztes állapotúak lehettek, valahol a modern aligátorok és madarak között
– mondta a kutatást vezető Robert Eagle, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatója.
Eagle egy interjúban arról is beszélt, hogy valójában a mai állatvilágban is elég nagy a szórás hőmérsékleti szempontból, ezért a kétpólusú hideg-melegvérűség helyett érdemesebb egy skálaként elképzelni a testhőmérsékletet, az igazi kérdés pedig az, hogy a dinoszauruszok pontosan hova is estek ezen a skálán.
At eredményeket bemutató tanulmány a Nature Communicationsben jelent meg.