Létrehozták a világ első autista majmait
Génmódosítással autizmust idéztek elő két majomnál kínai tudósok. A majmok olyan géneket kaptak, amelyeket az embereknél az autizmus kialakulásához kötnek, és a két tesztalany el is kezdte a fejlődési zavar klasszikus tüneteit, például gyenge szociális készségeket produkálni.
A kísérlettől azt várják a kutatók, hogy segíthet jobban megérteni az autizmus működését, hatékonyabbá tenné a kezelést, és végül talán az ellenszer megtalálásához is elvezet.
A génmódosított majmokat a növekedésük alatt végig figyelték a kutatók. 11 hónapos korukra fejlődtek ki náluk az emberek esetében megfigyelt olyan autista viselkedési jellegzetességek, mint a szociális interakciós zavarok, a beilleszkedési nehézségek vagy a repetitív gesztusok.
Az autizmuskutatásban eddig főleg egereket használtak, ezért nagy lépés, hogy most már az emberhez biológiailag közelebb álló majmokkal is dolgoznak a kutatók. A majomkísérletek ugyanakkor etikai szempontból mindig ellentmondásosak, a mostani kutatást is érték emiatt kritikák.
A tanulmány a Nature folyóiratban jelent meg.