Így, a 2017-es év harmadik hetét taposva talán még nem késő visszatekinteni, milyen is volt a tavalyi év. Erre pillanatnyilag az Európai Űrügynökség (ESA) által frissiben publikált kép a legalkalmasabb. Mert milyen is volt 2016? Hát szökőév! Azaz 366 napig tartott, azaz egy nappal (és egész pontosan egy másodperccel is) tovább, mint a rendes évek. És most megnézhetjük mind a 366 napot.
Az alábbi montázs az ESA 2009-ben fölbocsátott Proba-2 műholdjának felvételeiből készült. A műhold ultraibolya tartományban látó kamerája minden áldott nap harmincszor lefényképezte a Napot, hogy központi csillagunk atmoszférájának (azaz a napkoronának) változásait, viharait figyelemmel kísérje.
2016-ban folytatódott a Nap aktivitásának csökkenése, a naptevékenységek száma a 11 éves ciklus minimuma felé tendált, azaz kevesebb napfolt, koronalyuk, fler, napkitörés volt megfigyelhető az év folyamán. A legaktívabb időszak júliusban volt, a július 17-i képen a napkorong középső részén látható fényes terület a tavalyi húsz nagy erejű flerből egymaga nyolcért volt felelős:
A dekoratív montázs 200 megabájtos, 13244 × 18722 pixeles verziója letölthető az ESA honlapjáról (óvatosan kattintson, óriásfájl: 366-Days-of-SWAP-20x19-JustPic.png) , alaposan végig lehet böngészni az elmúlt év összes napjának napját, de nem utolsó sorban, jó minőségben kinyomtatva, bekereteztetve, akár a falra is lehet akasztani.