Mit tervez a NASA a következő öt évben?
További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
A NASA nyilvánosságra hozott egy jegyzetet arról a hat küldetésről, amiket 2022-ig indíthatnak.
A küldetések az úgynevezett Explorers Programhoz tartoznak; közös jellemzőjük, hogy olyan helio- és asztrofizikai kutatásokat finanszírozna, amik viszonylag kis összegből is megvalósíthatók. A Medium-Class – középkategóriás – küldetések felső költséghatára 250 millió dollár; a Missions of Opportunity kategóriás vállalások már 70 millióból kijönnek.
A NASA 1958 óta több mint 90 Explorers-küldetést indított.
A középkategóriás missziók:
- Arcus. A csillagok, galaxisok és csillaghalmok kialakulását és evolúcióját vizsgálná nagy felbontású röntgenspektroszkóppal. Így elemezni lehetne a távoli objektumok közti interakciót, és lehetőség nyílna a körülöttük keringő, több millió fokos gázfelhők vizsgálatára.
- FINESSE. A betűsző a Fast iNfrared Exoplanet Spectroscopy Survey Explorer rövidítése. A magáért beszélő névből rögtön kiderül, hogy a bolygóképződés és a globális klíma vizsgálatáról van szó. Azokra a mechanizmusokra kíváncsiak, amik az atmoszféra vegyi összetételét és a légköri evolúció változásait befolyásolják.
- SPHEREx. Újabb betűszó, ezúttal a Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization, and Ices Explorer. Mint ebből kiderül,
a NASA vezérkara nem veti meg az amfetaminszármazékokata küldetés célja, hogy szinte az egész égbolt infravörös tartományát elemezzék, hogy a világ keletkezési körülményeire következtessenek belőle. Meg a reionizációra. Meg más bolygók élhetőségére.
És amikre csak 70 millió dollár jutna:
- COSI–X. A Compton Spectrometer and Imager Explorer egy kis de nagy gáznyomású ballont juttatna az űrbe, amivel a gammasugárzást vizsgálnák, nagy felbontású spektroszkópiai módszerekkel.
- ISS–TAO. A betűsző második fele a Transient Astrophysics Observert jelöli, az első fele meg a Nemzetközi Űrállomást. Az ISS-re telepített eszközzel széles spektrumban figyelhetnék meg a fekete lyukak és a neutroncsillagok gravitációs hullámait.
A küldetések finanszírozását még nem hagyták jóvá, de mindegyiküknél engedélyeztek egy kilenc hónapig tartó hatástanulmányt. A NASA reméli, hogy 2022-ig elindíthatják a fenti missziók egyikét.