A világon minden hetedik ember rendszeresen küzd migrénnel, ami a nőknél ráadásul háromszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. A migrénnel küzdők örömére azonban jelentősen csökkentheti a migrénrohamok gyakoriságát és súlyosságát egy antitestalapú új terápia, amit most először direkt a migrénrohamok megelőzésére fejlesztettek ki.
A korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy az idegrendszer szabályozásában szerepet játszó egyik fehérje, a CGRP neuropeptid közrejátszik a migrénes fejfájás súlyosságában, valamint a rohamot kísérő fény és hangérzékenység jelentkezésében. Ezért jelenleg négy vállalat is olyan ellenanyag kifejlesztésén dolgozik, ami képes semlegesíteni a CGRP-t:
Két kísérlet
A londoni King's College Hospital szakemberei az ellenanyagok közül kettőt teszteltek klinikai körülmények között, eredményeiket pedig a New England Journal of Medicine című folyóiratban jelentették meg.
A Novartis által gyártott erenumabot 955 olyan betegen tesztelték, akik átlagosan havi nyolc napig szenvedtek migréntől. Az eredmények szerint az ellenanyaggal kezelt páciensek 50 százalékánál felére csökkent a havi migrénes rohamok száma. Azonban az alanyok nagyjából 27 százalékánál terápia nélkül is nagyjából ugyanilyen csökkenést figyeltek meg a kutatók, ami a neurológiai betegség természetes változékonyságát mutatja.
A Teva Pharmaceuticals által gyártott fremanezumab hatóanyag tesztelésében 1130 olyan páciens vett részt, akiknél havi 15 napnál többször jelentkezett migrén. A kezelés után az alanyok nagyjából 41 százalékánál felére csökkent a migrénes napok száma, míg az ellenanyagot nem kapott pácienseknél ugyanez az arány 18 százalék volt.
A kutatók szerint az eredmények azt mutatják, hogy a kezelés csökkenti a fejfájások gyakoriságát és súlyosságát is, sőt:
A kutatók reményei szerint a CGRP-t célzó ellenanyagok kevesebb mellékhatással fognak járni, mint a korábban használt kezelés módok (emiatt azonban jóval drágábbak is), és további kutatásokra lesz szükség a módszer hosszú távú hatásainak megállapításához.