Rekord hőséget mértek tavaly az óceánokban
Földünk gigantikus óceánjai a méreteikhez illőn jelzik az emberiségnak a globális felmelegedés mértékét - írja a Phys.org. A klímaváltozásban keletkező extra hő több mint 90 százalékát az óceánok nyelik el, és ez alapján talán nem is annyira meglepő, hogy
a víztömeg fölső 2000 métere 1,51×10 22 Joule plusz hőmennyiséggel zárta a 2017-es évet a második legmelegebb 2015-ös évhez képest.
Ez bődületesen sok nullával végződő szám lenne, miként az is, hogy az 1981-2010 közötti referencia periódust 19,19×1022Joule-lal sikerült túlszárnyalni.
Az elmúlt öt évben voltak a legmelegebbek az óceánok, állapította meg a Kínai Tudományos Akadémia Légkörfizikai Kutatóintézete, hozzátéve, hogy ezeket a hőmérsékletrekordokat sokkal kevésbé befolyásolja az olyan időjárási események, mint az El Niño és a La Niña, és sokkal inkább az emberiség számlájára írhatók.
A hőmérséklet növekedése tágulással is jár, és 2017-ben az önmagában 1,7 milliméterrel járulhatott hozzá az óceánszint növekedéséhez. Ezen kívül a felmelegedés miatt csökken a víz oxigénszintje, emiatt fehérednek ki és pusztulnak el a korallok, és olvad el a sarkvidéki jégtakaró.