Három év alatt 0,24 fokkal nőtt a globális hőmérséklet
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Rekordmértékben nőtt a globális földfelszíni hőmérséklet 2014 és 2016 között, és a múlt század eleje óta bekövetkezett felmelegedéshez csak ez a három év több mint 25 százalékkal járult hozzá – derült ki az Arizonai Egyetem kutatásából.
A tanulmány szerint 1900 és 2013 között 0,9 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, majd 2016 végéig további 0,24 Celsius-fokkal került magasabbra a hőmérő higanyszála.
A szélsőséges melegedést szélsőséges időjárás kísérte: voltak hőhullámok, szárazságok, áradások, nagy mértékben elolvadt a sarkvidéki jég, és kifehéredtek a korallzátonyok. A Jianjun Yin által földtudományi professzor által vezetett kutatócsoport megállapította, hogy az ehhez hasonló kiugró felmelegedés, valamint az ezzel járó szélsőséges időjárás mindaddig gyakoriak maradnak, amíg nem sikerül csökkenteni az üvegháztatást okozó gázok mennyiségét.
Olyan nagy mértékű az emelkedés, hogy azt nem lehet pusztán a klíma természetes változásaival magyarázni.
A kutatók összesen 15 különféle időjárási, légköri jelenséget elemeztek, köztük a globális földfelszíni átlaghőmérsékletről feljegyezett adatokat 1850 és 2016 között, az óceán hőmérsékletét 1955 és 2016 között, a tengerszintet 1948 és 2016 között, a Csendes-óceánnál tapasztalt El Nino-légköri jelenséget és az évtizedes csendes-óceáni oszcilláció adatait - írja az MTI.
Ha mindez nem lenne elég, a NASA éppen a napokban tette közzé a legfrissebb mérési eredményeit a tavalyi évről, és ez alapján 2017 volt a második megmelegebb a mérések 1880-as kezdete óta. A NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) ettől teljesen független elemzése 2017-et a harmadik helyre tette átlaghőmérséklet alapján. Ez az apró különbség a két szervezet eltérő átlagszámítási módszeréből fakad, ám a következtetésük ugyanaz:
az öt legmelegebb év 2010 után volt.
Az új dobogós helyezés azért meglepő, mert tavaly már nem volt El Niño-hatás. Ha statisztikai módszerekkel kivennék a számításból ennek a légköri jelenségnek a hatását, akkor 2017 az eddigi legmelegebb év lenne - írja a NASA.