Elképzelhető, hogy van élet a Szaturnusz egyik holdján
A Szaturnusz hatodik legnagyobb holdja, az Enceladus már egy ideje a Földön kívüli élet után a Naprendszerben kutató tudósok egyik legnagyobb reménysége. Most egy új kutatás arra jutott, hogy minden adott ahhoz, hogy archeák éljenek a hold felületén – írja az AFP.
A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány szerint egy Methanothermococcus okinawensis nevű archeafaj igen jól érezte magát az Enceladuson valószínűsíthető feltételeket reprodukáló laboratóriumi kísérletekben.
A Methanothermococcus okinawensismetanogén, vagyis olyan organizmus, amely az anyagcseréje során metánt állít elő. A Földön csak nagyon magas hőmérsékleten, mélytengeri hidrotermális kürtőknél él, ahol a szén-dioxidot alakítja át metánná.
Az Enceladuson való jelenlétére utalhat, hogy a hold kipárolgásában már korábban azonosították a metánt. A tanulmányt jegyző német és osztrák tudósok azt is kiszámolták, hogy a hold magjában zajló geokémiai folyamatok elegendő hidrogént állítanak elő ahhoz, hogy ilyen életformát támogassanak.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az eredményük csak egy lehetőséget igazol, tehát nem bizonyítja, hogy ilyen organizmusok valóban élnek is az Enceladuson. Azt meg pláne nem, hogy bármilyen intelligens létformával találkozhatnának a majdan esetleg odalátogató asztronauták.
A következő lépés az lehet, ha további kutatásoknak sikerül majd kizárniuk, hogy a hold metánkibocsátását nem biológiai, hanem geokémiai folyamatok okozzák.