Évi 300 tengeri állat pusztul el Thaiföldnél a műanyagszeméttől
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Évente legkevesebb 300 tengeri állat – köztük delfinek és teknősök – pusztul el a thaiföldi vizekben lenyelt műanyagoktól – közölte hétfőn az MTI beszámolója szerint Thon Thamrongnavaszavat thaiföldi tengerbiológus azzal kapcsolatban, hogy napokig tartó agonizálás után Thaiföld déli részén egy csatornában elpusztult egy delfin, amelynek gyomrában nyolckilónyi műanyagzacskót találtak.
A rövidszárnyú gömbölyűfejű-delfin öt nejlonzacskót hányt ki röviddel a péntek délután bekövetkezett kimúlása előtt, majd a felboncolt állatban további 80 zacskót találtak a thaiföldi környezetvédelmi minisztérium tengeri és tengerparti erőforrásokkal foglalkozó osztálya szerint.
Az állatra Szonghkla tartományban, a maláj határ közelében bukkantak a múlt hét elején. Már akkor nagyon rossz állapotban volt, és bár önkéntesek és állatorvosok öt napon át odaadóan küzdöttek a megmentéséért – még napernyővel is védték a kiszáradástól –, minden erőfeszítés hiábavaló volt.
A műanyagzacskóktól elpusztult delfin esete is azt jelzi, hogy Thaiföld vesztésre áll a műanyaghulladék ellen vívott harcban – írja közhasznú hírszolgálatában a Thomson Reuters Foundation. A thaiföldi kormány már több kampányt is indított a műanyagzacskók túlzott használata ellen, de teljesen eredménytelenül. Konkrét célok és eszközök hiányában még azok sem tudnak mit tenni, akik szeretnék megóvni a környezet.
Világviszonylatban évente nyolcmillió tonna műanyaghulladék – palack, zacskó, csomagolóanyag – szennyezi a tengereket, az élővilág pusztulását okozva, és végső soron bekerül az emberi táplálkozási láncba is. Thaiföld az egyik fő kibocsátó, Indonéziával, Kínával, a Fülöp-szigetekkel és Vietnammal közösen több műanyaggal szennyezi a tengereket, mint a világ többi része együttvéve – állapította meg a washingtoni központú Ocean Conservancy természetvédelmi szervezet.
Thon Thamrongnavaszavat szerint a szerteszét hagyott műanyag szemét nemcsak a tengeri élőlényeket öli meg, hanem eltorlaszolja a csapadékvíz természetes útját is, növelve az árvízveszélyt, főleg a városokban, és ez is felelőssé tehető az olyan gyilkos áradásokért, mint amilyenek az indiai Mumbaiban vagy a Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában puszítottak a közelmúltban.
Túl sok műanyagot használunk. Az első és legfontosabb lépés, amit tehetünk, hogy újrahasznosítjuk a műanyagot, főleg a zacskókat
– mondta a tengerbiológus a Thomson Reuters Foundationnek.
A túlzott műanyaghasználat által okozott problémákról, illetve az Európai Unió megoldási kísérleteiről néhány napja ebben a cikkben írtunk részletesen.