Az első európai telepesek véletlenül kiirtották az észak-amerikai őskutyákat is
Egy új tanulmány szerint az első kutyák több ezer éve érkeztek Észak-Amerikába, a Szibériából a Bering-szoroson átkelő emberekkel. Ezek a kutyák viszonylag háborítatlanul éltek a területen, egészen addig, amíg Amerika felfedezése után meg nem érkeztek az első telepesek Európából. Az általuk hozott kutyafajták gyorsan elnyomták a helyi kutyapopulációt.
Az európai és az amerikai kontinensen élő emberek genetikai szempontból ugyanannyira különböztek egymástól, mint kutyáik
– idézi az MTI Greger Larsont, az Oxfordi Egyetem kutatóját, aki a Science-ben megjelent tanulmány egyik szerzője. Nemcsak az amerikai őslakosokat űzték el a telepesek, hanem a kutyáikat is. Ebben valószínűleg az újonnan behozott betegségek is szerepet játszottak.
A nemzetközi kutatásban 71 példány több ezer éves maradványainak DNS-ét vizsgálták és hasonlították össze a mai amerikai kutyákéval. Ez volt az első, ebben a témában végzett összehasonlító kutatás.
Az amerikai őskutyák és a mai négylábúak közötti legközvetlenebb genetikai kapcsolatra egy nyolcezer éve élt kutyánál talált tumorban bukkantak. A tumor más állatokra fertőzésként terjedt tovább. Ha a rák DNS-e az idő során változott is, lényegében még mindig őrzi az eredeti kutyák örökítőanyagát.