Öt nap után került le a lélegeztetőgépről a beteg, akit először kezeltek vérplazma-terápiával
Egyre javul az állapota azoknak a betegeknek, akik itthon az elsők között kaptak vérplazma-terápiát, amely azonban önmagában csak a betegek egy részénél hatásos, mondta Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója a Hvg.hu-nak adott interjúban.
Vályi-Nagy István
Fotó: Kovács Tamás / MTI
Az interjúból kiderült, hogy
- mindkét beteg az intenzív osztályon van. Egyikük felgyógyult, a másik, idősebb beteg is jól van, de őt még csak most kezdik majd felébreszteni a mélyaltatásból.
- Az első beteg, krónikus vesebeteg részletekben kapta meg a kezelést a múlt hét végén. Őt öt nap után sikerült levenni a gépről. A másik beteg néhány napja kapott plazmaterápiát, neki stabilizálódott és javul az állapota. Ő súlyosabb állapotban volt, mert idős.
- Mind a vérplazmával kezelt, mind az innovatív gyógyszeres terápiában részesített betegeknél jelentősen megrövidül a lélegeztetési periódus.
- Terveznek további hasonló kezeléseket.
- Azoktól a gyógyult betegektől, akiknek jó az immunválasza, 2-3 alkalommal is levehető plazma.
- Jellemzően a gyógyult betegek közül a 18 és 60 év közöttieket kérik fel donornak, de előfordul, hogy 70 éves korig is elmennek azok esetében, akinek nincsen társbetegsége, és jó általános állapotban vannak.
- Az országos tisztifőorvos rendelkezik a felgyógyultak adatbázisával, és ő már több mint 300 potenciális donornak küldött levelet, akik közül sokan jelentkeztek is.
- A plazmaterápiát egyelőre csak a súlyos és a kritikus állapotú betegeknél használják, és alapkövetelmény, hogy a donor és a beteg vércsoportja egyezzen. Másik fontos szempont, hogy csak a megfelelő ellenanyagszinttel rendelkező plazmák alkalmasak beadásra.
- Az immunanyagok a fertőzést követően körülbelül 2-3 hét múlva - leghamarabb két hét múlva, de inkább három hét múlva - jelennek meg.