2500 éves szarkofágokat fedeztek fel Szakkarában
Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára hétfőn mutatta be a lelet egy részét, köztük 35 festett fakoporsót a Kairótól délre eső, az UNESCO Világörökségi listáján szereplő helyszínen.
A több mint 2500 éves szarkofágok jó állapotban vannak, és mindegyikben múmiákat találtak.
Nagyon büszke vagyok arra, hogy a felfedezést egyiptomiak tették, és nem ez lesz az utolsó felfedezés itt
– mondta Mostafa Waziri.
Elképesztő mennyiségű régészeti kincs
Az egyiptomi régészeti misszió 2018 áprilisa óta a negyedik ásatást végezte el a helyszínen, és a forró nyári hónapok után szeptemberben egy ötödiket is végeznek. A felfedezés egyike azoknak, amelyeket az elmúlt években Szakkarában, az ókori főváros, Memphisz nekropoliszában tettek.
Ez a legtöbb koporsó és bronzszobor, amelyet az egyiptomi misszió a híres Dzsószer-piramis közelében feltárt
– írja a National News.
Egy ritka papirusztekercset is találtak, amely körülbelül 9 méter hosszú, és a halottak könyvének része lehet. A temetkezési kéziratok hagyománya visszanyúlik az Óbirodalom idejéig – mondta Waziri.
A nagy üvegvitrinben kiállított szobrok között olyan istenségek is szerepeltek, mint Ízisz, Ozirisz és Bastet – a terület macska alakú védelmezője –, valamint Imhotep, akiről úgy tartják, hogy ő volt a Dzsószer-piramis építésze. A tárlaton két nagyobb szobor is szerepel, amelyek Ízisz és Neftisz istennőket ábrázolják sírás közben, ahogy gyászoltak.
A több mint 3200 évre, az Újbirodalom idejére visszamenőleg talált egyéb régiségek között olyan szépítkezéshez használt tárgyak is voltak, mint fésűk, karkötők, nyakláncok, kis edények és egy tükör. A tervek szerint szeptemberig az összes tárgyat elszállítják a Nagy Egyiptomi Múzeumba, majd más egyiptomi múzeumokba viszik azokat további vizsgálatokra, mielőtt döntenek arról, hogy hol legyen a végleges kiállítási hely.