- Tudomány
- Zöld Index
- kormány
- éghajlatváltozás
- klímaváltozás
- időjárás
- globális felmelegedés
- fogyatékkal élő
- egyesült államok
- hurrikán
- hőmérséklet
- hőhullám
Kutatók szerint a kormányok nem figyelnek a fogyatékkal élőkre
Egy kutatásból kiderült, hogy a kormányok világszerte „szisztematikusan figyelmen kívül hagyják” a fogyatékkal élőket, amikor az éghajlati válságról van szó, holott a szélsőséges időjárás hatásai különösen veszélyeztetik őket.
Kevés ország veszi figyelembe a fogyatékkal élők igényeit a rendelkezéseiben, amikor az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó terveket készítik, vagy amikor az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló programjaikat fogalmazzák – derül ki az első átfogó vizsgálatból.
Az éghajlatváltozás legkiszolgáltatottabbjai
Sébastien Jodoin, a kanadai McGill Egyetem professzora a pénteken közzétett, Fogyatékossági szempontok bevonása a nemzeti éghajlatváltozási kötelezettségvállalásokba és politikákba című jelentés társszerzője szerint a fogyatékkal élők igényeit figyelmen kívül hagyják.
Nagyon csalódott voltam az eredményeink miatt. Az országok nem vették figyelembe, hogy a fogyatékkal élőket hogyan lehet bevonni az éghajlatvédelmi tervekbe. Szisztematikusan figyelmen kívül hagyták őket
– mondta a Guardiannek. Megállapítása szerint a fogyatékkal élők az éghajlati hatásoknak leginkább kitett emberek közé tartoznak, részben fogyatékosságuk jellege miatt, valamint az ezzel gyakran együtt járó társadalmi hátrányok miatt.
Azok közé tartoznak, akik társadalmainkban a leginkább a perifériára szorultak. Általában szegényebbek, kevesebb forrással rendelkeznek.
Hurrikánok miatt az épületekbe szorultak
Megjegyezte, hogy a fogyatékossággal élő embereket már most is veszély fenyegeti az éghajlati válság miatt. Amikor például 2005-ben a Katrina hurrikán lecsapott az Egyesült Államokra, sok, kerekesszékkel közlekedő ember rekedt az épületekben, mivel nem volt terv az evakuálásukra, és nem tudták használni a nem erre a célra átalakított járműveket.
Amikor 2012-ben a Sandy hurrikán lecsapott, ugyanezek a problémák megismétlődtek sok kerekesszékes számára. Válaszul a fogyatékkal élők bíróság elé vitték New York város vezetését a mulasztás miatt, és
kikényszerítették a politikusoktól, hogy rendelkezzenek kerekesszékkel megközelíthető nyilvános menedékhelyekről.
A McGill Egyetem kutatói megvizsgálták azokat a részletes éghajlati vállalásokat és politikai döntéseket, az úgynevezett nemzeti szinten meghatározott hozzájárulásokat, amelyeket az országoknak a 2015-ös párizsi megállapodás értelmében be kell nyújtaniuk, és amelyek tartalmazzák a fogyatékkal élők figyelembevételét. Átfésülték az országok alkalmazkodásra vonatkozó hazai terveit az éghajlati válság hatásaira.