Így lehet kimutatni a gyomorrákot kiváltó baktériumot
Az atrófiás gyomorgyulladás, a gyomor és nyombélfekély, a MALT-lymphoma, valamint a gyomorrák kialakulásában van szerepe ennek a fertőzésveszélyes baktériumnak.
Kimutatására a Helicobacter pylori kilégzéses teszt szolgál, amelynél szájon át bevehető karbamidot kap a páciens – írja az Egészségkalauz. A karbamid a szervezetben lebomló fehérjék végterméke, májban képződik. Ha a baktérium fertőzést okozott, akkor a baktériumok hidrogén-karbonát-ionra és ammóniára bontják le a karbamidot a gyomorban. A hidrogén-karbonát a kilélegzett levegővel szén-dioxiddá alakulva távozik a szervezetből.
A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmuttartalmú gyógyszerek szedése, valamint a vizsgálat előtt egy héttel nem lehet savlekötő gyógyszereket alkalmazni. A vizsgálatra éhgyomorral kell érkezni (éjfél után már ne fogyasszon semmit): fogmosás, szájöblítés, mentolos cukorka, dohányzás, vízfogyasztás sem megengedett.
A vizsgálat folyamata
- Először is, a C-karbamidot szájon át veszik be.
- Ezután tíz perc várakozás következik, majd a páciens a légzési kártyába fújja a kilélegzett levegőt 1–4 percen át. A kártyán található színkódolt indikátorpötty jelzi, hogy mikor fejezhető be a fújás.
- A kártyát a vizsgálatot végző asszisztensnek át kell adni, aki behelyezi azt a mérőkészülékbe, mely automatikusan kijelzi a mérési eredményt.
- A teljes vizsgálat nagyjából 20 percet vesz igénybe.
Nem javasolják a vizsgálatot, ha a páciens
- terhes,
- gyomra egy részét vagy egészét eltávolították,
- 18 éven aluli,
- szoptat, a vizsgálatot követő két nap a szoptatást fel kell függeszteni,
- a készítmény bármely hatóanyagával szemben túlérzékeny,
- esetében valószínűsíthető más gyomorfertőzés,
- valamilyen antibiotikumot vagy bizmuttartalmú vegyületet fogyasztott az elmúlt egy hónapban.