13,5 milliárd évvel ezelőtti fényt is lőtt a NASA űrteleszkópja
További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
A NASA űrügynökség 16:30-tól újabb lenyűgöző képeket tesz közzé a távoli kozmoszról. A 10 milliárd dolláros James Webb űrteleszkóp – a híres Hubble űrteleszkóp utódja – a világegyetem legelső csillagairól készít felvételeket.
Ez volt az első színes kép, amelyet a James Webb készített, és a nyilvánosság elé tárt.
„Olyan helyekre juthatunk el, ahová eddig még senki sem” – mondta Joe Biden amerikai elnök, akinek a Fehér Házban tartott tájékoztatón mutatták meg a képet. A következő képek részleteket mutatnak majd egy csillaghalmazról, egy haldokló csillag körüli gázgömbről és egy galaxiscsoport közötti „kozmikus táncról” – írja a BBC.
Megjelent az első színes kép
A kép állítólag az Univerzum eddigi legmélyebb és legrészletesebb infravörös képe, amely a galaxisok fényét tartalmazza, amely sok milliárd év alatt jutott el hozzánk.
A James Webb további debütáló képeit a NASA egy keddi bemutatón teszi közzé. A tavaly december 25-én indított, 10 milliárd dolláros James Webb űrteleszkópot (JWST) a híres Hubble űrteleszkóp utódjaként harangozták be. Az égbolt mindenféle megfigyelését el fogja végezni, de két átfogó célja van. Az egyik, hogy képeket készítsen a világegyetem legelső csillagairól, amelyek több mint 13,5 milliárd évvel ezelőtt ragyogtak fel; a másik, hogy távoli bolygókat vizsgáljon meg, hátha azok lakhatók.
A bemutatott kép az első célkitűzést tudja megvalósítani. Amit látnak, az egy galaxishalmaz a Volans csillagkép déli féltekéjén, amely a SMACS 0723 nevet viseli. Maga a halmaz valójában nincs is olyan messze – „csak” mintegy 4,6 milliárd fényévre.
A NASA kedden internetes közvetítést tart, hogy bemutassa az új teleszkóp további képeit. A bemutatót az Európai Űrügynökség webes tévécsatornáján is meg lehet tekinteni.