A tudósok szerint az összeomlás szélén a „végítélet gleccsere”
A nyugat-antarktiszi Thwaites-gleccser jelenlegi állapota igen komoly aggodalomra ad okot, mert egy új tanulmány szerint már eljutott a „gyors visszavonulás” fázisába – állítják a tudósok. A gleccsert, amelyet csak a „végítélet gleccsereként” emlegetnek, mindig is arra használták, hogy előre tudják jelezni a tengerszint globális emelkedését. Ha a gleccser teljesen elolvadna, a tengerszint emelkedése 0,9 métertől három méterig is terjedhetne – írja az Unilad híroldal.
Ahhoz, hogy elegendő bizonyítékot tudjanak gyűjteni a gleccserről, 2019-ben az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Svédország tudósainak egy közös csoportja elindított egy narancssárga színű, „Ran” nevű robotjárművet, amely korszerű képalkotó készülékekkel volt ellátva. A csapat a húszórás küldetés alatt sikeresen feltérképezte a tengerfenék egy nagyjából Houston-méretű területét a gleccser előtt.
Ennek köszönhetően kiderítették, hogy az elmúlt kétszáz évben valamikor nem egészen hat hónap alatt a gleccser teljesen elszakadt a tengerfenék gerincétől, és évente több mint 2,1 kilométeres sebességgel mozgott. Ez pont a kétszerese annak a sebességnek, amit 2011 és 2019 között dokumentáltak a műholdak.
Eredményeink arra utalnak, hogy a Thwaites-gleccsernél az elmúlt két évszázadban, és valószínűleg még a 20. század közepén is nagyon gyors visszahúzódási impulzusok történtek
– mondta Graham.
A Thwaites ma valóban a körménél fogva tartja magát, és a jövőben nagy változásokra kell számítanunk kis időtávlatokban – akár egyik évről a másikra –, amint a gleccser visszahúzódik a medrében lévő sekély gerincen túlra
– mondta Robert Larter, a British Antarctic Survey tengeri geofizikusa és az ezt megállapító tanulmány társszerzője. Ha bekövetkezik egy hirtelen jégáttörés, akkor hirtelen hatalmas mennyiségű víz kerülne az óceánba, ami miatt a víz nagyon megemelkedne, mint amikor az ember egy jégkockát dob egy pohár vízbe – írja a Mashable.
A szakértők szerint a gleccser teljes összeomlása huszonöt százalékkal emelné meg a tenger vízszintjét.