A Naprendszerünk legnagyobb bolygója, a gázóriás szembenállásba került, ami azt jelenti, hogy a Föld közvetlenül közte és a Nap között áll – mondta Trina L. Ray, a NASA Pasadenában működő missziójának tudományos vezetőhelyettese.
A NASA szerint a Föld és a Jupiter között mintegy 590,6 millió kilométer volt a távolság. A Jupiter legtávolabbi pontja mintegy 965,6 millió kilométer távolságra lesz bolygónktól – közölte az űrügynökség az égi jelenség előtt.
Stargazers: Jupiter will make its closest approach to Earth in 59 years! Weather-permitting, expect excellent views on Sept. 26. A good pair of binoculars should be enough to catch some details; you’ll need a large telescope to see the Great Red Spot. https://t.co/qD5OiZX6ld pic.twitter.com/AMFYmC9NET
— NASA (@NASA) September 23, 2022
A Jupiter körülbelül 13 havonta van szembenállásban, ennyi idő alatt kerüli meg a Föld a Napot. Sem a Föld, sem a Jupiter nem kering a Nap körül tökéletes körben, ezért mindegyik szembenállás kissé eltérő távolságban van. Hétfő este a Jupiter négy holdja is látható volt, valamint a Szaturnuszt és a Mars bolygót is szabad szemmel megfigyelhettük.
Ezekről az égi eseményekről, meteorrajokról nem maradtunk még le
Idén még három telihold lesz, melyek a következő nevekkel szerepelnek:
- október 9.: Vadászhold,
- november 8.: Hódhold,
- december 7.: Hideghold.
Az amerikai őslakos törzsek más neveket használnak a teliholdakra, például a sejen törzsnél a szeptemberben bekövetkező teliholdat „száradó fűholdnak”, az arapaho törzsnél pedig a decemberben bekövetkező teliholdat „pattogó fáknak” nevezik.
2022-ben ezek a hátralévő meteorzáporok időpontjai:
- Drakonidák: október 8–9.
- Orionidák: október 20–21.
- Déli Tauridák: november 5.
- Északi Tauridák: november 12.
- Leonidák: november 17–18.
- Geminidák: december 13–14.
- Ursidák: december 22–23.