
- Tudomány
- Zöld Index
- gleccser
- jég
- olvadás
- antarktisz
- globális felmelegedés
- éghajlatváltozás
- klímaváltozás
Kiderült, hány tonna jég olvad el évente az Antarktisz gleccseréből

További Tudomány cikkek
-
Megfejtették az Indiana Jones-filmekből ismert sors tárcsájának titkát
- Megszületett a jövő tanulási módszere Szegeden
- Régi korok eltűnt medreire bukkantak, filmben idézik meg a Sárköz áldott földjét
- Rettegett zombivírusokat rejthet az olvadó jég, a WHO már készül a legrosszabbra
- 16 millió éves „gyémántra” bukkantak a tudósok Dominikán
A távoli Kelet-Antarktiszon található gleccser a Föld legmélyebb szárazföldi kanyonjának tetején helyezkedik el. A gleccser 1,5 méteres tengerszint-emelkedéssel egyenértékű jégmennyiséget tartalmaz.
Egészen a közelmúltig úgy gondolták, hogy az Antarktisz keleti részén nem fog olyan gyors jégveszteség bekövetkezni, mint nyugaton. Az új tanulmány azonban kimutatta, hogy a meleg víz a kontinensnek ezt a részét is eléri – írja a Guardian.
Az ausztrál tudósok kimutatták, hogy mennyi meleg víz jutott el a gleccser alatt húzódó mély vályúba. A vízben úszó műszerrel 2020 decemberétől négy hónapon át ötnaponta gyűjtöttek adatokat, melyekből megbecsülhették, hogy a meleg víz milyen gyorsan olvasztja a jégtakarót – a gleccser óceánban álló elülső részét.
Megemeli az óceán vízszintjét
Stephen Rintoul, a CSIRO munkatársa és a tanulmány egyik szerzője szerint a jégtakaró elvékonyodása miatt a gleccser egyre kisebb ellenállást mutat az Antarktiszról az óceánba áramló jéggel szemben, ami megemeli a tengerszintet.
Elmondta, hogy az első, az óceánból végzett mérések szerint a Kelet-Antarktisz jobban hozzájárul a tengerszint emelkedéséhez, mint azt a tudósok előtte gondolták. „Az egyik tanulság az, hogy amikor azt vizsgáljuk, a jövőben mennyivel fog emelkedni a tengerszint, akkor figyelembe kell vennünk a keleti és a nyugati Antarktiszt is” – összegezte a tapasztalatokat a szakember.
A tudósok csak azt a tömegmennyiséget számították ki, amelyet a jégtakaró évente veszít. Nem számolták bele a hóesés által a gleccserhez hozzáadott tömeget. Más, nemrégiben végzett kutatások szerint a hóesés által a gleccserhez hozzáadott tömeget is figyelembe véve a Denman 1979 és 2017 között mintegy 268 milliárd tonna jeget veszített – évente 7 milliárd tonnát.
A Denman-gleccser a következő években az ausztrál antarktiszi program egyik fő kutatási célpontja lesz. A Denman-gleccser a Kelet-Antarktisz egy nagyon távoli régiójában található, amely történelmileg nehezen volt megközelíthető, ezért nagy a jelentősége, hogy közvetlen megfigyelések érkeznek erről a területről.
(Borítókép: Sebnem Coskun / Anadolu Agency / Getty Images)
