Felfedezték a legbolyhosabb bolygót, olyan sűrű, mint egy pillecukor
További Tudomány cikkek
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
- Megszólalt a NASA egyik pilótája: A semmiből tűnt fel két fémgolyó, a radar sem észlelte őket
Egy mályvacukor sűrűségű bolygót fedeztek fel a tudósok, melynek átmérője 153, vagyis valamivel nagyobb, mint a Jupiter, és 3,5 naponta egyszer kerüli meg gazdatestét. A kutatócsoport számításai szerint a TOI-3757 b átlagos sűrűsége köbméterenként 0,27 gramm, ami körülbelül negyedannyi, mint a víz sűrűsége, és lebegne, ha egy méretének megfelelő hatalmas fürdőkádba helyeznénk.
A vörös törpecsillagok a legkisebb és leghalványabb típusú csillagok, amelyek magjukban hidrogént alakítanak át héliummá – egyenletes ütemben. Ezek a csillagok, bár a Naphoz képest hidegebbek, erőteljes fényjelenséggel tudnak kitörni, ami miatt ritka, hogy bolygók alakuljanak ki körülöttük.
„A vörös törpecsillagok körüli óriásbolygókról azt gondoltuk, hogy nehezen alakulnak ki” – mondta Shubham Kanodia, a Carnegie Tudományos Intézet Föld- és Bolygótani Laboratóriumának kutatója. Doppler-felmérésekkel vizsgálták a vörös törpecsillagok környezetét, és eddig csak távolabbi óriásbolygókat észleltek. „Eddig nem volt elég nagy mintánk ahhoz, hogy közeli gázbolygókat találjunk” – mondta a kutató az Independent szerint.
TOI-3757 b - A Low-density Gas Giant Orbiting a Solar-metallicity M Dwarf: https://t.co/hvrN2KGUpx -> https://t.co/Qvj5OpsxNJ
— Daniel Fischer (@cosmos4u) October 20, 2022
Felpuffadt a bolygó légköre, kutatják az okait
A TOI-3757 b-t még mindig néhány rejtély övezi, amelyet a tudósoknak meg kell oldaniuk. A legnagyobb talány az, hogy hogyan alakulhatott ki egyáltalán a bolygó, különösen alacsony sűrűsége miatt. Az egyik válasz az lehet, hogy a bolygó kőzetmagjában más gázóriásokhoz képest kevesebb nehéz elem található, ami késleltethette a gáz felhalmozódását, és csökkenthette a sűrűségét.
A másik tényező az lehet, hogy a bolygó enyhén elliptikus pályája jelentős többletfűtést eredményez, amikor közel kerül a csillagához, ami a bolygó légkörének felpuffadását okozza.
„A bolygó légkörét a NASA új James Webb űrteleszkópjával lehetne felderíteni, és megérteni a bolygó felfúvódásának okait” – mondta Jessica Libby-Roberts, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója. A kutatás segíthet a csillagászoknak megérteni, hogy miből állnak a bolygók, hogyan alakultak ki, és a potenciálisan lakható sziklás világok esetében azt is, hogy képesek lehetnek-e az élet fenntartására.