Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Tudomány
- kutatás
- tanulmány
- pszichológia
- magasság
- alacsony
- férfi
- személyiségtípus
- személyiség
- pszichopata
- nárcizmus
Lengyel kutatók a „sötét triász” nyomába eredtek
További Tudomány cikkek
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
A sötét triász személyiségtípusba tartozik a pszichopátia (empátia hiánya és antiszociális viselkedés), a nárcizmus (énközpontúság) és a machiavellizmus (manipuláció és közömbösség, lelkiismeretlenség jellemzi).
„Tanulmányunk az első általunk ismert felmérést nyújtja arról, hogy a sötét triász vonásai hogyan kapcsolódnak a magassághoz és a magassággal kapcsolatos attitűdökhöz” – írták a kutatók a 367 férfit és nőt vizsgáló kutatásról készített tanulmányukban, amelyet a Personality and Individual Differences című Elsevier folyóiratban tettek közzé.
Kimutatták, hogy nemcsak azért rendelkeznek a sötét triász vonásaival az alacsony emberek, mert elégedetlenek a magasságukkal, hanem azért is, mert alacsonyabbak.
Ez arra engedte következtetni a tudósokat, hogy a sötét triász viselkedési szindrómái a természetes szelekció tervezett pszichológiai mechanizmusaiba tartozhatnak, amelyek célja, hogy az alacsonyabb termetűek számára jobban lehetővé tegyék, hogy felvegyék a versenyt az élet nagy kihívásaival.
Magasabbnak látjuk őket, ha pszichológiai félelemkeltéssel erősnek mutatkoznak
Míg az alacsonyabb nők kívánatosabbnak tűnhetnek a sebezhetőségük miatt, hogy kisebbek és esetleg nagyobb védelemre szorulnak, ezáltal több erőforráshoz juthatnak, a tudósok nem láttak ugyanilyen kapcsolatot a sötét triász személyiségjegyei és a magasságuk között.
A kutatás az úgynevezett Napóleon-komplexus vizsgálatából indult ki, amelyet a 170 centiméteres vezetőről neveztek el, aki agresszióval jutott hatalomhoz és akit a francia forradalom idején a brit újságok gúnyoltak a magassága miatt. Azt állították róla, hogy csak 157 centiméter, de később kiderült, hogy nem is olyan alacsony.
Most a lengyel kutatók megállapították, hogy a napóleoni kisebbségi komplexus mítoszának van alapja.
Elméletünk szerint, ha valaki fizikailag nem félelmetes és nem rendelkezik megfélemlítő erővel a megjelenéséből fakadóan, akkor más módon kell érvényesülnie, helyette „pszichológiailag félelmetes” lesz
– összegezte Monika Kozlowska, a lengyel Wroclawi Egyetem vezető szerzője a New York Post szerint.
Hozzátette, hogy már attól magasabbnak érzékelik az emberek az illetőt, ha határozott a fellépése és erős a jelenléte.
Az erősebbnek tűnő fellépés viszont azt eredményezheti, hogy mások magasabbnak érzékelik őket, mint amilyenek valójában
– magyarázta a szakértő. A pszichopátiához hasonló tulajdonságokkal rendelkező alacsonyabb férfiak ezeket arra használhatják, hogy kivívják maguknak a tiszteletet, lekötelezzenek másokat és lenyűgözzék romantikus partnereiket.
A kutatás megállapítása, hogy a pszichológiai félelmetesség olyan előnyöket biztosíthat a túlélés és a párválasztás területén, amelyek ellensúlyozzák a fizikai félelmetesség hiányosságait.
(Borítókép: Idrees Abbas / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)