- Tudomány
- Mars
- rakétarendszer
- elon musk
- spacex
- starship
- műholdak
- hold
- artemis-program
- nasa
- rakétapróba
Elon Musk nem nyugszik: ezúttal minden idők legerősebb rakétarendszerével állt elő
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
A jármű alsó részén található 33 hajtómű közül 31 indult be egyszerre, és mindössze néhány másodpercen át tartott a statikus tűz. Előtte a helyükre kattantak azok az eszközök, melyek biztosították azt, hogy a rakéta ne induljon el. Ha az értékeléskor a SpaceX megfelelőnek látja a csütörtöki teszt eredményét, a Starship már a következő hetekben felszállhat. A rakétapróbát a texasi–mexikói határon lévő Boca Chicában, a SpaceX kutató-fejlesztő létesítményében végezték.
A Starship lesz a valaha volt legnagyobb erejű rakétarendszer.
Elon Musk, a cég tulajdonosa a Twitteren azt írta: csapata a teszt előtt kikapcsolta az egyik hajtóművet, egy másik pedig leállította magát, így összesen 31 indult be. „Azonban ezek elegendőek a pályára álláshoz” – tette hozzá.
First static fire attempt of 33 Raptor engines on Booster 7 https://t.co/3haor6owfa
— SpaceX (@SpaceX) February 9, 2023
A Starshiphez leginkább a szovjetek által a hatvanas években kifejlesztett N1 hasonlítható, melyet az űrhajósok Holdra juttatására építettek. Az N1-nek harminc hajtóműve volt két gyűrűben elhelyezve, azonban mind a négy repülése kudarccal végződött, végül lemondtak róla.
A SpaceX Super Heavy hordozórakéta a 33 modern hajtóművel körülbelül 70 százalékkal nagyobb tolóerőt fejthet ki az indítóállásról, mint az N1. Még az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) megarakétája, a novemberben már felbocsátott Space Lauch System (SLS) is eltörpül a Starshipbe tervezett kapacitás mellett.
Irány a Mars!
Az MTI beszámolója szerint Elon Musk nagy reményeket fűz az űrjárműhöz, műholdakat és embereket akar vele Föld körüli pályára és azon túli úti célokra küldeni. A NASA már megállapodott a SpaceX vállalattal, hogy fejlesszen ki olyan változatot, amely részt vehet az Artemis-programban, melyben újra űrhajósok szállnának le a Holdon.
Egy nap a Starship a Marsra visz minket
– írta a Twitteren Elon Musk.
One day, Starship will take us to Mars https://t.co/oMrnBIiBjY
— Elon Musk (@elonmusk) February 9, 2023
Mint beszámoltunk róla, február elején 53 Starlink műholddal a fedélzetén újabb útra indult az űrbe a SpaceX Falcon 9 rakétája Floridából, a NASA Kennedy Űrközpontjából. A többször használható első fokozat a start után kilenc perccel sikeresen landolt. Az adott Falcon 9-nek ez volt az ötödik útja – ez a példány hordozta a Nemzetközi Űrállomáshoz küldött CRS–24 küldetést is, egyben a SpaceX hordozórakétájának a jubileumi, 200. indítása volt.
A SpaceX korlátozásokat vezetett be az ukrán csapatokkal szemben
A SpaceX elnöke közben beismerte, hogy a vállalat lépéseket tett annak érdekében, hogy korlátozzák az ukrán csapatokat a műholdas technológia használatában. A hírek szerint az ukránok drónok irányítására használták a Starlink-technológiát.
„Vannak dolgok, amelyeket megtehetünk annak érdekében, hogy korlátozzuk a lehetőségeiket” – mondta Gwynne Shotwell újságíróknak, utalva a Starlink és a drónok használatáról szóló jelentésekre.
„Soha nem tekintettünk fegyverként a Starlinkre. Az ukránok azonban olyan módon használták ki, amely nem volt szándékos, és nem volt része semmilyen megállapodásnak” – tette hozzá Shotwell.
(Borítókép: A Starship tesztelése 2023. február 9-én. Fotó: Nicholas Kamm / AFP)