Berepültek a Beryl hurrikán belsejébe a kutatók
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) a Beryl hurrikánba küldött egy repülőgépet, hogy megismerje a trópusi viharokat. A NOAA rendszeresen repül a hurrikánok belsejébe, hogy megfigyelje azokat, és előrejelzéseket készítsen a hurrikánok előrehaladásáról.
A hurrikánszakértők két repülőgéppel – amelyek beceneve Kermit és Miss Piggy – a hurrikán szemének belsejéből veszik fel az adatokat – írja az IFL Science.
A P–3-as repülőgépek farokdopplerradarjai és a törzs alsó részének radarrendszerei függőlegesen és vízszintesen pásztázzák a vihart, így a tudósok valós idejű képet kapnak a viharról.
A repülőgépeket most a Beryl hurrikán megfigyelésére vetették be, amely a hónap elején megerősödve rövid időre 5-ös kategóriájú atlanti hurrikánná vált.
Az 5-ös kategóriájú hurrikánok olyanok, melyeknek 10 méter magasságban az egyperces állandó átlagszele meghaladja a 252 kilométer per órát.
A hurrikánokon való átrepülés természetesen általában nem ajánlott, és elég nehéz felkészülni rá.
A gépen lévő berendezések mellett a csapat cső alakú érzékelőeszközöket, úgynevezett cseppszondákat is elindít, amelyek az adatokat visszaküldik a repülőgépnek.
Dropszondákat használunk a hőmérséklet, a páratartalom, a nyomás és a szélsebesség mérésére, és körülbelül 4,6 méterenként küldjük vissza az adatokat
– mondta Jason Dunion, a Miami Egyetem meteorológusa.
A cikk végül kitér arra, hogy a NOAA ezeket az adatokat arra használja fel, hogy előrejelzéseket készítsen a hurrikánok útvonaláról és intenzitásáról, ami bár látványos, biztosan nem a kilátásért teszik.