Más a liberálisok és a konzervatívok agya
További Tudomány cikkek
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
A kutatók előtt ismert, hogy a liberálisok és a konzervatívok másként teljesítenek pszichológiai teszteken. A New York-i Egyetem tudósai David Amodio vezetésével arra próbáltak választ találni, hogy ennek van-e valamilyen neurológiai magyarázata – írja a New Scientist.
A kutatók 43 önkéntessel végeztek kísérleteket. Az alanyoknak először egy mínusz 5-től 5-ig terjedő skálán be kellett jelölni a politikai meggyőződésüket (mínusz 5 volt a szélsőségesen liberális, 5 a végletekig konzervatív - természetesen az amerikai politikai skálát leképezve), majd egy egyszerű teszten vettek részt, miközben EEG-n az agyműködésüket is figyelték.
Ellentétes ingerek
A teszt során minden alanynak M és W betűket villantottak fel (összesen ötszázszor), és az önkénteseknek a betűkhöz tartozó gombokat kellett megnyomniuk. A válaszra minden esetben csak fél másodperc volt, tehát az alanyoknak gyorsan kellett cselekedniük, és az egyik betű négyszer olyan gyakran villant fel, mint a másik. "Ha az ember ugyanazt a stimulust látja, egy ellentétes inger mindig a meglepetés erejével hat" – magyarázta Amodio az arányokat.
A ritkábban felvillanó betű megjelenésekor a magukat konzervatívnak valló emberek az esetek 47 százalékában a "megszokott" másik gombot nyomták meg, természetesen hibásan. A liberálisok jobban tudtak reagálni a váltásra, és csak az esetek 37 százalékában hibáztak. Az EEG-s felvételek ezzel együtt azt mutatták, hogy az anterior cinguláris kéreg (ACC) néven ismert, az elülső homloklebeny közelében található agyterület kétszer olyan aktív volt a liberálisok vizsgálatakor, mint a konzervatívok tesztjein. Az ACC az agy vészjelző rendszere, amely segít felismerni és elkerülni a rizikós helyzeteket.
Mutasd az agyad, megmondom, ki vagy
Amodio hangsúlyozta, hogy a liberálisok teljesítménye nem jelenti azt, hogy ők jobbak lennének a konzervatívoknál. "Lehetnek olyan feladatok és szituációk, ahol egy új inger csak zavaró tényező, ez esetben a konzervatívok állhatatossága kifizetődik" – fogalmazott.
Más tudósok üdvözölték a New York-i kollégák felfedezését. Jorsan Grafman, egy bethesdai neurológiai intézet kognitív tudományokért felelős igazgatója "érdekesnek és provokatívnak" találta a kutatást. Grafman szerint elképzelhető, hogy a politikai nézetek közti finomabb különbségek is felfedezhetők az agyban, és a tudósok a jövőben egy agyszkenből akár azt is megállapíthatják, hogy az illető kire szavazna a következő választáson. Matt Newman, az Arizonai Állami Egyetem munkatársa úgy véli, Amodióék kutatása alátámasztotta azokat a korábbi tanulmányokat, amelyek szerint a konzervatívok elutasítóbbak a változásokkal szemben.