Agyi jeleket alakítanak beszéddé
Eric Ramsay agya nem sérült, tiszta tudattal "rekedt" lebénult testében egy nyolc évvel ezelőtti autóbaleset folytán, írja a BBC. A férfi locked-in szindrómában szenved, így nevezi a modern orvostudomány a teljes bénultság állapotát, amikor a beteg él, tudatos, de ennek semmi jelét sem képes adni. A kutatók elektródákat illesztettek az agyába, amelyek a beszédközpontban zajló folyamatokat rögzítették.
Működik az agya
Bár az adatok feldolgozása még folyamatban van, a New Scientist-ben közölt tanulmányban a Boston Egyetem kutatói leírják, hogy Ramsay beszédközpontjában zajló agyműködés nyolcvan százalékát sikerült pontosan azonosítani. Terveik szerint egyszer ezeket a jeleket képesek lesznek egy szoftverrel beszéddé alakítani.
A következő pár hétben tehát a Ramsey agya által kibocsátott jeleket, vagyis gondolatait számítógépes segédlettel lefordítják, hangokká. "Áttörésben reménykedünk. Beszélgetést remélünk, bár még meglehetősen távol állunk attól" - mondta a BBC-nek Joe Wright, a technológiai fejlesztésért felelős Neural Signals munkatársa.
A megkérdezett ideggyógyászok szerint is hatalmas áttörést jelenthet a kutatás. "Egy primitív szótár fejlesztésén már dolgozunk egy ideje, de ez a kutatás ennél többet jelent. Ugyanakkor az ilyen invazív eljárások, amikor valakinek az agyába építenek valamit, mindig kockázatosak" - mondta Geraint Rees, a University College London idegsebésze.
Távol a gondolatolvasás
John Dylan Haynes professzor, az agykutató Max Planck intézet munkatársa pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológiát nem szabad összetéveszteni a gondolatolvasással. "Izgalmas dolog, hogy képesek vagyunk lefordítani az agyi jeleket egy egyszerű szótár segítségével, de hatalmas különbség van aközött, hogy képesek vagyunk agyi jeleket rögzíteni, illetve aközött, hogy beférkőzünk valakinek a tudatába és kiolvassuk a gondolatait" - fogalmazott.