Béka rejtheti az agydaganat gyógyszerét
Az amfináz felismeri a ráksejtek cukros borítását, behatol a sejtbe és elpusztítja azt. Mivel csak ezt a borítást ismeri fel, más sejtekre nincs hatással, ugyanakkor, mivel kétéltűből származik, képes megkerülni az emlősökben kialakuló ráksejtek szokásos védekezési mechanizmusait. A brit Bathi Egyetem és az amerikai Alfacell vállalat kutatói a The Journal of Molecular Biology nevű szaklapban közölték az amfinázzal kapcsolatos vizsgálatok részleteit.
Nem az első
A kutatók szerint az amfináz több rákfajta gyógyítására is jó lehet, legtöbb reményt azonban az agydaganattal szembeni alkalmazásához fűzik – ezt eddig csak bonyolult műtéttel és kemoterápiával lehetett kezelni. "Nagyon izgalmas molekula ez, olyan, mintha az anyatermészet egy bűvös puskagolyót alkotott volna a ráksejtek ellen. Kifejezetten a tumorsejteket keresi és pusztítja el, és könnyű laboratóriumban előállítani" – fogalmazott a kutatásban résztvevő Ravi Acharya professzor.
A molekula a ribonukleáz enzim egy változata, ami minden élőlényben megtalálható, és az emlősökben könnyen ellenőrizhető. A kutatás korai szakasza miatt azonban csak évek múlva kezdhetik emberen tesztelni az amfinázt. Egyébként nem ez az egyetlen rákellenszer, amit az északi leopárdbéka petesejtjéből kinyertek: korábban az Alfacell a ranpirnáz nevű molekulát is előállította. Ezt több tüdőrákfajta ellen szándékoznak bevetni – írja a BBC.