A gyűlölet más agyterületeket aktivizál, mint a hasonló érzelmek, mint félelem vagy a düh, azonban két agyterületen is osztozik a szerelemmel - állítja Semir Zeki és John Romaya, a londoni University College két idegkutatója a PLoS One című folyóiratban publikált tanulmányában.
A gyűlöletnél és a romantikus érzelmeknél egyaránt a nagyagy belsejében található úgynevezett putamen és insula ingerülete figyelhető meg. "A putamen a mozgatórégiókkal van kapcsolatban" - magyarázta Zeki. Ennek az agykérgi területnek az aktiválódását azonban nem csak akkor figyelték meg a tudósok, amikor gyűlölt ellenség bukkant fel, hanem akkor is, ha a szeretett személy körül megjelent egy rivális. Zeki és kollégái szerint a terület aktiválása egy lehetséges támadást vagy menekülést készít elő.
Az insula ellenben a nyugtalanító ingerekre reagál. "A szeretett és a gyűlölt arcok egyaránt lehetnek nyugtalanítóak" - mondta Zeki. A putamenen és az insulán kívül a gyűlölet még az agresszióval kapcsolatos agyterületeket is aktiválja. A kutatók a mágneses rezonancia vizsgálati módszerével elemezték 17 résztvevő agyi aktivitását, miközben azok egy általuk gyűlölt ember fényképét nézték. A legtöbb esetben volt szeretőkről, illetve munkahelyi vetélytársakról volt szó. Összehasonlításul a kísérleti alanyoknak semleges személyek fényképei szolgáltak.
A kísérlet előtt a kutatók minden egyes résztvevő gyűlöletét egy nullától hetvenkettőig terjedő skálán értékelték. Ha az alanyok eszerint gyűlölettel telinek bizonyultak, az ezt követő agyszkennelés során is különösen aktívnak mutatkoztak a megfelelő területek. Zeki szerint ez akár a bűnügyek indítékainak megítélésében is segíthet.