Lehetővé vált a vércsoport módosítása
További Biotech cikkek
A massachusettsi a ZymeQuest cég munkatársai olyan gépet fejlesztettek ki, ami lehetővé teszi az emberi vér vércsoportjának megváltoztatását. Vérátömlesztéskor a szervezet a négyféle vércsoport – A, B, AB és nullás – közül csak azt fogadja be, ami megfelel a saját vére típusának; plusz a nullás csoportba tartozó vért, ami afféle jolly joker, minden vércsoportú ember képes befogadni.
Az AB0 vércsoportok a vörösvérsejtek felszínén lévő A és B típusú cukormolekuláknak köszönhetők. Az A vércsoportú sejt az A típusút, a B a B típusút, az AB mindkettőt tartalmazza, míg a nullás nem hordoz ilyen molekulát. Ezek a cukrok antigénként viselkednek, vagyis az immunrendszer ellenanyagai (immunglobulinok) idegen molekulaként felismerhetik ezeket. Az ember a saját vörösvérsejt típusa ellen nem termel ellenanyagot. Ha a szervezetbe nem a megfelelő vércsoportú vér kerül, akkor a szervezet immunrendszere megtámadja az idegen típusú vörösvérsejteket, ami életveszélyes folyamatokat, például vérrögképződést, belső vérzéseket indíthat el.
A nullás típusú, univerzálisan használható vérből rendszerint hiány van a vérellátókban, ugyanis a véradóknak csupán hét százaléka rendelkezik ilyen vércsoporttal.
Nullásgép
A vércsoport-módosító gép működése a koppenhágai egyetem kutatójának, Henrik Clausen-nek a felfedezésén alapul, aki több ezer mikroba céltudatos átvizsgálása során az Elizabethkingia meningosepticum illetve a Bacteorides fragilis fajokból olyan enzimeket izolált, amelyek nagy hatékonysággal képesek lehasítani a vörösvérsejtek felszínéről az A, illetve B típusú, antigénként viselkedő cukormolekulákat. Az A, illetve B antigénektől megszabadított vérsejtek így nullásnak tekinthetők.
A gép prototípusa óránként hat infúziós tasaknyi vért képes átalakítani, de még hátravan a klinikai ellenőrzés és tesztelés időszaka, mielőtt munkába állhatna. A szerkezetnek különösen hatékonynak kell lennie: ha egy tasak A vércsoportúból nullássá alakított vérben csupán néhány milliliternyi A-s marad, az egy B vagy nullás vércsoportú páciens szervezetébe jutva végzetes következményekkel járhat.
Ha azonban a gép beválik, óriási segítséget jelenthet a vérellátók számára, hiszen elegendő nullás tartalékot képezhetnének, és például nagyobb baleseteknél, ahol nincs idő az ismeretlen áldozatok vércsoportjának elemzésére, a páciensek azonnal megkaphatnák a nullás vért. Ráadásul az átalakítással megmenthető lenne az a vér is, amit azért nem használnak fel, mert egyszerűen megromlik (a vér 42 napig marad felhasználható, és amerikai felmérések szerint a vérellátók készletének 5-6 százaléka megy tönkre azért, mert lejár a szavatossága).
C. Evan Ballantyne, a ZymeQuest korábbi alelnöke a Boston Globe-nak nyilatkozva azt is kifejtette, hogy a gép az évi 5,2 milliárdos forgalmat lebonyolító amerikai véripar számára 800 milliós megtakarítást hozhat.