A maga korában felhőkarcoló lehetett az a háromezer éves fellegvár, amelynek maradványaira légifelvételek révén bukkantak Walesben. A területet erdőségek borítják, így csupán légifelvételek segítségével lehetett felkutatni az egykori erődítményt.
A Severn-folyó völgyében lévő dombról, amelynek oldalába öt teraszt is építettek, kiváló rálátás nyílt a környékre. A tetején felépített fellegvárban egy városnyi ember élt. "Elsődlegesen védelmi célokat szolgált, hogy megóvja lakóit az esetleges támadóktól. Ugyanakkor a kereskedők tájékozódását is segítette, akik a fellegvárba igyekeztek, ahol Wales egyik legkorábbi mezőgazdasági vására működött" – mondta el a lelettel kapcsolatban Toby Driver, a Walesi Történelmi Műemlékek Királyi Bizottsága kutatója.
A fellegvár környékén lévő erdőségeket több száz hektáron kiirtották, hogy kielégítsék az erődítmény lakóinak faigényét. A vaskori felhőkarcoló lakói egyébként zsúpfedeles, kerek házakban éltek. Az erődítmény parancsnoka sisakján a kelták szent állatát, vadkant, ábrázoló bronzjelvényt viselt. A korabeli lakosság juhokat és szarvasmarhát tenyésztett, a gazdaságok tervrajza nem sokban különbözött a mai farmokétól. A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a térség igen gazdag lehetett Kr.e. 900 és 800 között. "Ebben az időben Walesben aligha találunk akárcsak megközelítőleg ilyen tehetős közösségeket" - mondta Toby Driver, hozzátéve, hogy a leletek között rengeteg kard és egyéb fémtárgy volt, amelyeket 1000 évvel a rómaiak érkezése előtt készítettek. (MTI)