Egérembriók Down-kórját kezelték méhen belül
Méhen belül kezelték amerikai kutatók egérembriók Down-kórját. A Down-szindróma, vagy Down-kór veleszületett rendellenesség, amely a 21. kromoszómapár hibás osztódásának következtében jön létre, és középsúlyos értelmi fogyatékossággal és testi rendellenességekkel társul. A betegekre egyebek közt lapos arc, benyomott orrgyök, ferde, egymástól távolabb ülő szemek jellemzőek. A szemek sarkában úgynevezett mongolredő található. A betegségre szívhibák, gyomor- és bélrendszeri problémák, pajzsműködési gondok, a vérképzőrendszer zavarai jellemzőek.
A Down-kórosok mentális problémáinak kialakulásáért két olyan kulcsfontosságú fehérje hiánya okolható, amelyek az idegsejtek fejlődését szabályozza. A kutatók így Down-kóros embriókkal vemhes egereknek a hiányzó fehérjéket fecskendezték be, s a jelek szerint sikerrel, az utódoknál ugyanis nem jelentkeztek a betegség tünetei. Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetében olyan vemhes egerekkel kísérleteztek, amelyek embriói szintén felesleges kromoszómapárral rendelkeztek. Világra jöttük után az egerek lassabban fejlődtek, mint egészséges fajtársaik. Az NIH-ben folyó kísérletek során, ha az anyaállatoknak befecskendezték a hiányzó proteineket, kicsinyeik normális sebességgel fejlődtek.
A kezelt egerek agyában normális volt annak a fehérjének a koncentrációja is, amelynek csökken a termelése a Down-kórban szenvedők idegsejtjeiben. A kísérletek azzal a reménnyel kecsegtetnek, hogy a Down-kórral járó bizonyos zavarokat még a születés előtt sikerülhet megelőzni. A kutatók, akik kísérleteikről az Obstetrics and Gynecology című szaklapban számoltak be, a vizsgálatok további stádiumában majd azt követik figyelemmel, hogy mennyire bizonyul tartósnak az egereknél alkalmazott proteinterápia pozitív hatása. Más amerikai kutatók óvnak a túlzott derűlátástól, mondván, hogy az egereknél sikeres módszer nem feltétlenül lesz hatékony az ember esetében.
Carol Boys, a Down-szindrómások Egyesületének ügyvezetője üdvözölte a kísérleteket, amelyek pozitívan befolyásolhatják a Down-kórosok sorsát. "Bár ez a kutatás nem jelenti, hogy gyógyíthatóvá válik a Down-szindróma, érdeklődéssel várjuk a további fejleményeket" - mondta Carol Boys. (MTI)